GLOBAL SATIŞ

Amerika'ya Satış

Zaten Amazon Türkiye'de satış yapıyor musunuz?

Kuzey Amerika'ya açılın

 

Amazon’da yeni misiniz?

Başlayın

 

Neden Kuzey Amerika'ya açılmalı?

Dünya ve dolar ikonu

Dünyanın en büyük ekonomisine ulaşın

Nakit akışınızı güçlendirmenin yanı sıra ABD'deki yılbaşı sezonundan ve satışların zirve yaptığı etkinliklerden yararlanın. Yüz milyonlarca yeni müşteriyi kaçırmayın! Hem de hepsi ABD'de ticari bir işletme kurmaya gerek kalmadan.
Birleşik hesap ikonu

Birleşik Hesap

Bir Kuzey Amerika Birleşik Hesabı ile birden çok pazaryerinde ürün listelemek ve sipariş yönetmek için Seller Central'da Amazon.com, Amazon.ca ve Amazon.com.mx satış ortağı araçları arasında rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Mevcut Kuzey Amerika pazaryerlerinden birinde, ikisinde veya üçünde birden listeleyebilirsiniz.
Uçak ve kamyonet ikonu

Bırakın süreçlerinizi Amazon yönetsin

Global satışları kolaylaştırmak için birinci sınıf lojistiğimizden, güçlü araçlarımızdan ve müşteri hizmetlerimizden yararlanın. Böylece işinizi büyütmeye konsantre olabilirsiniz.

Satıcıların Kuzey Amerika'ya başarıyla nasıl açıldığını öğrenin

ABD'yi her zaman bizim için çok büyük bir pazar ve fırsat olarak gördük. Şimdi ABD pazaryeri satışlarımızın %80'ini oluşturuyor.
Michael CorriganCEO & Kurucu, Trtl
Michael Corrigan - CEO & Kurucu Trtl
Hizmet Sağlayıcısı Ağı
Hizmet Sağlayıcısı Ağı
İşinizi global olarak genişletmenizi yönetme konusunda Amazon'un üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarından yardım alın.

Sık sorulan sorular

Kuzey Amerika'da satış hakkında sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda göz atabilirsiniz.

Genel bakış

Kuzey Amerika'da hangi ürünleri satabilirim?
Bu ürüne, kategoriye ve markaya bağlıdır. Bazı kategoriler tüm satıcılara açıktır, bazıları Profesyonel bir satıcı hesabı gerektirir, bazılarının satışı için onay gerekir ve bazılarıysa üçüncü taraf satıcılar tarafından satılamayan ürünler içerir.
Telif hakkı, ticari marka veya patent ile korunan markalı ürünleri satmak için markanın yasal sahibi veya yetkili bir bayi olmanız gerekir.
Yalnızca ABD'de mi başlamalıyım yoksa Kuzey Amerika pazaryerleri çapında mı satış yapmalıyım?
Ürün kategorinizi, dağıtım haklarınızı, kaynaklarınızı ve diğer faktörleri göz önünde bulundurarak işletmenizin özel durumuna göre nereden başlayacağınızı seçin. Birçok satıcı Amazon’un tüm Kuzey Amerika mağazalarında başarılı bir şekilde işlerini yürütüyor.
Uluslararası Liste Kaydı Oluşturma ve Amazon Lojistik gibi Amazon araçları ve hizmetleri, tüm Kuzey Amerika pazaryerlerinde satışı çok daha kolay hale getiriyor.

Elbette bu üç pazaryerinde de satış yapma konusunda henüz emin değilseniz veya dağıtım haklarınız tüm pazaryerlerini kapsamıyorsa bunlardan bir veya ikisiyle başlayabilirsiniz.

Kuzey Amerika Birleşik Hesabı ile birden çok pazaryerinde ürün listelemek ve sipariş yönetmek için Seller Central'da Amazon.com, Amazon.ca ve Amazon.com.mx arasında rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Mevcut Kuzey Amerika pazaryerlerinden birinde, ikisinde veya üçünde birden listeleyebilirsiniz. Envanterinizi Amazon'un ABD, Kanada ve Meksika pazarlarında yönetirken, global SKU ile Seller Central'daki pazaryerine özel SKU arasındaki farkı anlamak önemlidir. Bu konular hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
Avrupa'da satış yapmakla ABD'de Amazon.com üzerinde satış yapmak arasındaki farklar nelerdir?
Amazon pazaryerleri, nerede satış yapıyor olursanız olun, satış süreci dünya çapında tutarlı ve benzer olacak şekilde tasarlanmıştır. Amazon Lojistik, Prime ve Sponsorlu Ürünler gibi aşina olduğunuz birçok hizmet ve süreç, Amazon’un Kuzey Amerika pazaryerlerinde benzer şekilde çalışır.

Bununla birlikte, her pazarın kendi özgü değişik düzenlemeleri, kültür ve dil farklılıkları vardır. Göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktalar:
  • Vergiler: Kuzey Amerika'daki satış vergisi sistemi Avrupa KDV'sinden farklıdır. ABD satış vergisi hakkında görüşmek için vergi danışmanınıza başvurmanızı öneririz. Bir danışman bulmak için Hizmet Sağlayıcısı Ağımızı kullanın.
  • Ürün uyumluluğu: Satış yapacağınız Amazon pazaryerini seçtiğinizde ürününüzün ilgili ülkede satışa uygun olup olmadığını anlamanız gerekir. Öncelikle ve en önemlisi her ülkedeki tüm yasalara uyduğunuzdan emin olun. Ayrıca ürün standartları ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Daha fazla bilgi için kısıtlanmış ürünler hakkındaki bu sayfayı ziyaret edin.
Kuzey Amerika'da satış yapmaya başlamak ne kadar zor?
Kuzey Amerika gibi yeni bir coğrafi bölgede satış yapmaya başlamak ciddi bir girişimdir. Bununla birlikte birçok satıcı için gereklilikleri araştırmaya ve ele almaya ilk yatırım yaptıkları zaman milyonlarca ek müşteriye yapılan satışlarda karşılığını verebilir. Amazon, Kuzey Amerika'da faaliyete başlamayı kolaylaştıran çeşitli araçlar ve hizmetler sunar.

Avrupa'da satışa başladığınız zaman olduğu gibi, Kuzey Amerika'daki başarınız, ürün kategorisi, marjlar ve yasal gereklilikler dahil olmak üzere, işletmenize özgü faktörlere bağlı olarak değişecektir. Yeni bir pazarda satış yapmanın artılarını ve eksilerini tam olarak değerlendirmek için sürecin erken aşamalarında zaman ayırmak önemlidir. Amazon Tükiye hesabınız ile ulaşabileceğiniz Global Satış yardım sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

Gereklilikler

Kuzey Amerika pazaryerlerinde satış yapmak için ne yapmam gerekiyor?
Kuzey Amerika'da satış yapmaya başlamanın dört başlıca adımı vardır:
  • Yasal ve vergiye ilişkin yerel gereklilikleri göz önünde alarak nerede ve neyi satacağınıza karar verin.
  • Kaydolun ve ürünlerinizi listeleyin.
  • Ürünlerinizi gönderin ve şiparişlerin gönderimini gerçekleştirin.
  • Müşteri desteği ve iadeler dahil olmak üzere işinizi yönetin.
Hangi Kuzey Amerika düzenlemelerini dikkate almam gerekiyor?
Kuzey Amerika düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki kaynakları gözden geçirin.
Bir Amerikan ticari işletmesine veya banka hesabına ihtiyacım var mı?
Hayır. Türkiye ticari işletmenizi ve banka hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Satıcılar için Amazon Döviz Kuru Çevirici, Türk lirasını tercih ettiğiniz yerel para birimine dönüştürmenize yardımcı olur.

Hesap ve liste kayıtları

Mevcut Türkiye hesabımı Kuzey Amerika'da satış yapmak için kullanabilir miyim?
Hayır, bir Kuzey Amerika hesabı açmanız gerekir.
Amazon.com.tr ürün liste kayıtlarımı Amazon’un Kuzey Amerika pazaryerlerine aktarabilir miyim?
Evet, Uluslararası Liste Oluşturma aracımızı kullanarak bunu yapabilirsiniz. Uluslararası Liste Kayıtları Oluşturma aracı, liste kayıtlarını yönetirken zamandan tasarruf etmenizi sağlar ve birleşik hesabınızla birden fazla Amazon pazaryerinde aynı anda liste kaydı oluşturmanıza ve bunları güncellemenize olanak tanır. Birincil “kaynak” pazaryerinizde liste kayıtları oluşturup yayınladıktan sonra bunları seçebilir ve an itibarıyla hiç teklifinizin bulunmadığı bir hedef pazaryeri belirleyebilirsiniz. Uluslararası Liste Kaydı Oluşturma aracı aşağıdaki otomatik işlevleri gerçekleştirir:
  • Kaynak pazaryerinde sattığınız ürünler için birden çok hedef pazaryerinde liste kayıtları oluşturur.
  • Liste kaydı eklediğinizde veya sildiğinizde, hedef pazaryerlerindeki liste kayıtlarını günceller.
  • Belirlediğiniz fiyatlandırma kurallarına ve kaynak pazaryeri fiyatlarında yaptığınız değişikliklere göre hedef pazaryerlerinizdeki fiyatları düzeltir.
  • Hedef pazaryerlerindeki fiyatları, kaynak pazaryerinin para birimi ve döviz kuru dalgalanmalarını yansıtacak şekilde ayarlar.
Kuzey Amerika liste kayıtları yeni bir ASIN gerektirir mi?
Hayır, genellikle gerektirmez. Ürün ASIN’leri “global”dir ve yalnızca ürün orijinal ASIN'den büyük ölçüde farklıysa değişir. Örneğin, priz fişi türüne göre değişen üç ürün versiyonunuz varsa her versiyonun kendi ASIN’i olur. Bununla birlikte ürünler büyük ölçüde farklı değilse (örneğin renk varyasyonları), o zaman her versiyonun kendi ASIN’i olmaz.
Türkiye’de kategorim için onay gerektiren ürünleri satma onayım var. Bu ürünleri Kuzey Amerika'da satmak için yeniden onay almam gerekiyor mu? Hangi belgelere ihtiyacım var?
Evet, farklı ülkelerin farklı düzenlemeleri olduğundan muhtemelen Kuzey Amerika için yeniden onay almanız gerekir. Başvuru sürecinde uygun belgeleri sağlamanız istenir.
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.