ÜCRETLENDİRME

Ücretlendirmeye genel bakış

Amazon Türkiye’de satış yapma maliyetiniz; ürün kategoriniz, lojistik stratejiniz ve diğer değişkenlere bağlıdır. Seçenekler esnek olduğundan size ve hedeflerinize en uygun kombinasyonu bulabilirsiniz.
Amazon Prime kargo kutuları

Aylık üyelik bedeli

Amazon Türkiye satıcı hesabı aylık sabit üyelik bedeli 99 TL + KDV'dir. Hemen şimdi hesap açtığınız takdirde aylık 99 TL + KDV tutarındaki üyelik ücretinden muaf olursunuz. Bu fırsat, sınırlı bir süre için geçerlidir.

Satış komisyonları

Amazon Türkiye, satılan ürün başına bir satış komisyonu alır. Satış komisyonları, kategoriye bağlı olarak %6 ile %10 arasında değişmekte olup KDV’ye tabidir.

Lojistik ücretleri

Siparişlerinizin gönderim maliyeti, siparişlerinizi kendiniz mi göndereceğinize yoksa Amazon Lojistik mi kullanacağınıza bağlıdır.

Diğer maliyetler

Bazı satıcıların hizmet alınan programlara yönelik ek ücretler (uzun süreli depolama ücretleri gibi) ödemesi gerekebilir.

Ödemelerinizi nasıl alırsınız?

Bir satıcı hesabı oluşturduğunuzda bir kredi kartı numarası ve bir banka hesabı sağlarsınız. Amazon Türkiye, ödenecek ücretleri tüm satış gelirlerinizden mahsup ederek kaynaklarınızı 14 günlük aralıklarla banka hesabınıza yatırır. Hesabınızda bakiye olmaması durumunda varsa alacaklar, sağladığınız kredi kartından tahsil edilebilir.
ÜCRETLER

Kategori Bazında Satış Komisyonları

Satıcı, satılan her ürün üzerinden bir satış komisyonu öder. Tüm ürünler için Amazon Türkiye, toplam satış fiyatı üzerinden yüzde olarak hesaplanan komisyonu düşer. Toplam satış fiyatı, ürün fiyatı ve kargo ücretleri dahil olmak üzere, alıcı tarafından ödenen toplam tutardır.

Satış Komisyonları

Kategori

Satış komisyonu (+ KDV)

Satışa Uygun Kategoriler
Fotoğraf Makinesi
%6
Cep Telefonu
%6
Giyim
%10
Bilgisayar
%6
Elektronik
%6
Elektronik Aksesuarlar
%10
Kişisel Bakım Cihazları
%10
Yapı Market, Bahçe, Ev ve Mutfak Eşyaları, Dekorasyon
%10
Mutfak (Küçük Ev Aletleri)
%6
Oyuncaklar ve Oyunlar
%10
Kitaplar
%10
Bebek Ürünleri (Giyim hariç)
%10
Kırtasiye ve Ofis
%10
Spor ve Outdoor
%10
Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları
%10
Güzellik
%10
Sağlık ve Kişisel Bakım
%10
Gıda Ürünleri
%10
Evcil Hayvan Ürünleri
%10
Müzik Ekipmanları ve Enstrümanları
%10
ÜCRETLER

Lojistik ücretleri

Lojistik ücretleri, ürünleri kendiniz göndermeyi mi yoksa lojistik süreçlerinizi sizin adınıza yöneten ve ürünlerinize otomatik olarak Amazon Prime etiketi eklenmesini sağlayan, Amazon Lojistik hizmetlerinden mi faydalanmayı tercih ettiğinize bağlıdır.

Sadece kullandığınız hizmetlerin ücretini ödeyin

Esnek fiyat yapımız sayesinde kolayca rekabetçi olabilirsiniz.
Amazon Lojistik ile sadece kullandığınız hizmetlerin ücretini ödersiniz. Sabit abonelik ücreti, sözleşme veya minimum envanter gerekliliği yoktur. Ürünlerinizi anlaşmalı lojistik merkezimize gönderin, sadece kullandığınız lojistik hizmetleri ve depolama alanı için ücret ödeyin.
Kargo taşıyan kamyonet
Lojistik ücreti
Ürünün boyutu ve ağırlığına göre birim başına alınan sabit bir ücrettir.
Üst üste koyulmuş farklı boyutlardaki kargo kutuları
Depolama ücreti
Ürünün depoda kapladığı hacme göre ve aylık olarak alınan bir ücrettir.

İndirilebilir ücret çizelgeleri


4 Temmuz 2022 itibariyle geçerli olan Amazon Lojistik ücretlerinin detaylı tam listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Amazon Lojistik depolama ücretleri*

Envanter depolama ücretleri, envanterinizin Amazon lojistik merkezlerinde kapladığı yer için günlük ortalama hacim (metreküp olarak ölçülür) baz alınarak aylık olarak alınır. Hacim ölçülürken, gönderilmeye hazır olan birimin boyutları baz alınır.

Ay

Aylık metreküp başına maliyet

Ocak - Eylül
26,00 TL / metreküp
Ekim - Aralık
34,00 TL / metreküp
* Depolama ücretleri, envanterinizin anlaşmalı Amazon lojistik merkezlerinde kapladığı yer için aylık ortalama hacmi (metreküp olarak ölçülür) baz alır.
Anlaşmalı Amazon lojistik merkezinde 365 günden fazla depolanan ürünlere, ek olarak uzun süreli depolama ücretleri uygulanır. Envanter değerlendirme tarihi her ayın 15'idir.
  • Medya olmayan ürünlerde metreküp başına aylık 170 TL
  • Medya ürünlerine, metreküp başına aylık 170 TL veya birim başına aylık minimum ücret olan 0,10 TL'den hangisi yüksekse depolama ücreti olarak uygulanır.
Lojistik işlemlerini kendiniz gerçekleştirdiğinizde, siparişi, alıcının belirttiği teslimat adresini ve talep edilen kargo yöntemini kullanarak alıcıya siz gönderirsiniz. Siparişi gönderdikten sonra Sipariş Yönetimi sayfasından Kargoyu Onayla seçeneğine tıklayarak gerekli bilgileri doldurmanız ve kargonun gönderildiğini onaylamanız gerekir.
Dilerseniz Amazon Türkiye'nin “Kargo Satın Al” hizmetini kullanarak kargo etiketlerini tek tek veya toplu olarak satın alabilir, sistemli bir biçimde siparişlerinizi gönderip onaylayabilir ve kargolarınızı takip edebilirsiniz. “Kargo Satın Al” üzerinden kargo satın almayla ilgili talimatlar için Seller Central üzerinden kargo satın alma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Envanterinizi listelerken kargo dahil fiyatlar belirlemeniz gerektiğini ve alıcıdan ek kargo ücreti tahsil edemeyeceğinizi unutmayın.

Amazon Lojistik ücretlerinizi tahmin edin

Aşağıdaki tabloda örnek ürünler için Amazon Lojistik maliyetlerini görebilir, Amazon Lojistik Hasılat Hesaplayıcı ile kendi ürün maliyetlerinizi hesaplayabilirsiniz. Ücretler, yukarıda özetlendiği üzere standart Amazon Lojistik depolama ve lojistik ücretlerine dayanarak hesaplanır.

Ürün örnekleri *

Ürün türü
SD Kart
Ekmek Kızartma Makinesi
43" LED TV
Ürün büyüklüğü
Küçük zarf
Standart paket
Standart büyük boyutlu
Ürün boyutu
3,2 x 2,4 x 0,2 cm
30,8 x 21 x 18,4 cm
108 x 42,9 x 10 cm
Paket dahil ürün ağırlığı
30 g
1,2 kg
10 kg
Amazon Lojistik ve 1 aylık
depolama ücreti
7,33 TL + KDV
9,30 TL + KDV
21,85 TL + KDV

Diğer Maliyetler

Amazon Türkiye’de satış yapmanın tam maliyetini hesaplarken doğabilecek ek satış masraflarını ve satışları artırmanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmış diğer isteğe bağlı ücretlendirmeleri dikkate aldığınızdan emin olun.

Ek satış ücretleri

Envanter ücretleri
Amazon lojistik hizmetlerinden faydalanıyorsanız uzun süreli depolama ücretleri ve talebe bağlı oluşan kaldırma hizmeti ücretleri gibi diğer ücretleri de ödemeniz gerekebilir.
Uzun süreli depolama ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.


Ayrıca, hava kabarcıklı ambalajlama, etiketleme ve ürünlerinin kaldırılması gibi, satış sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olacak bir dizi ek hizmet sunuyoruz. (Tüm fiyatlar birim başınadır.)

Kaldırma hizmeti ücreti - Dizilebilen birim başına 0,30 TL / Dizilemeyen birim başına 1,4 TL
Hazırlama ücreti - Birim başına 0,6 TL
Etikeleme ücreti - Birim başına 0,6 TL

İsteğe bağlı programlar

Amazon Lojistik
Amazon Lojistik ile siz ürünlerinizi Amazon Türkiye’nin anlaşmalı lojistik merkezlerinde depolarsınız; biz de hazırlanması, paketlenmesi, hızlı teslimat ile gönderilme süreçlerini yönetir ve bu siparişler için 7/24 müşteri hizmeti sağlarız. Böylece Amazon Lojistik, işinizi büyütmenize yardımcı olur ve bu programlarda sadece kullandığınız hizmetler için ücret ödersiniz.
Amazon Türkiye Kargo Satın Al hizmeti
Lojistik işlemlerini kendiniz gerçekleştirdiğinizde, siparişi, alıcının belirttiği teslimat adresini ve talep edilen kargo yöntemini kullanarak alıcıya siz gönderirsiniz. Dilerseniz Amazon Türkiye'nin “Kargo Satın Al” hizmetini kullanarak kargo etiketlerini tek tek veya toplu olarak satın alabilir, sistemli bir biçimde olarak siparişlerinizi gönderip onaylayabilir ve kargolarınızı takip edebilirsiniz.
Yukarı ok ikonu

Satışa bugün başlayın

Erken kayıt olun, fırsatlardan faydalanın, Amazon.com.tr müşterilerine erişin
Hesabınızı hemen açın ve aylık 99 TL + KDV tutarındaki üyelik ücretinden muaf olun! *

* Fırsat, Amazon.com.tr'ye kayıt olan mevcut ve yeni satıcı hesapları için geçerlidir. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar fırsattan otomatik olarak yararlanmış olur. Fırsat süresince satıcılar, 99 TL + KDV olan aylık abonelik ücretini ödemezler, ancak Amazon’da Satış Ücret Çizelgesi’nde belirtildiği üzere, ilgili kategorilerin satış komisyonunu ödemek zorundadırlar. Bu fırsat sınırlı bir süre için geçerlidir. Amazon, 3 ay önceden duyurulacak şekilde promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını saklı tutar.
Amazon logo
© 2022 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır