Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir?

Dropshipping
(Stoksuz Satış) Nedir?

Amazon Dropshipping Rehberi

Girişimcilik ile yakından ilgileniyorsanız, stoksuz satışı da duymuşsunuzdur. Dropshipping, girişimcilere yüksek getiri sağlayan bir iş modelidir. Dropshipping yapmak için küçük bir sermaye ile stoksuz satış yapmaya başlayabilirsiniz. Bu küçük sermaye ile kısa zamanda gelirinizi artırabilir ve reklam maliyetlerine daha fazla bütçe ayırabilirsiniz. Satıcı profilinizi büyütmek için diğer yöntemlere yönelebilirsiniz.

Dropshipping Nedir? Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Satıcıların sıklıkla tercih ettiği bir pazarlama tekniği olan dropshipping nedir sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Büyük avantajlar sunan dropshipping, Türkçe olarak stoksuz satış anlamına gelmektedir. Fabrikadan halka satış olarak da bilinir. Yani satıcılar, müşterilerin ürünü almasına yardımcı olan bir aracıdır. Bu da envanter yönetimini, depolamayı, nakliye masraflarını ve her türlü lojistik süreci ortadan kaldırır. Tüm bu işler satıcılar yerine, üretici şirketler tarafından halledilir. Tabii ki stoksuz satış yapan satıcılar; kâr hesaplaması, ürün pazarlama, fikir üretme gibi konuları üstlenmelidir. Ürünü satın alan müşteriler, nakliyede veya üründe herhangi bir sorun yaşarsa bu satışı yapan firmaya ulaşır. Bu yüzden dropshipping yapan satıcılar, müşteri sorunlarıyla ilgilenebilmek için süreçlere hakim olmalıdır. Dropshipping nedir sorusunun yanıtı kısaca bu şekilde açıklanabilir. Eğer küçük bir sermayeniz varsa ve girişimcilik yapmak istiyorsanız, stoksuz satış yöntemini tercih edebilirsiniz. Zamanla kâr marjınızı yükseltebilir ve markanızın tanınmasını sağlayabilirsiniz. Stoksuz satıştan kâr elde edebilmek için yapmanız gereken tedarikçinin belirlediği fiyattan daha yüksek bir fiyat belirlemek olabilir.

Amazon satıcıları da dropshipping satış yönteminin avantajlarından yararlanabilir. Güvenilir tedarikçilerle anlaşan ve Amazon satış politikalarına uyma sözü veren satıcılar, Amazon’da stoksuz satış yapabilirler. Amazon’un üye mağazaları da stoksuz bir şekilde müşterilerin satın aldığı ürünleri gönderebilir. Amazon dropshipping sayesinde siz de stok tutma zahmetinden kurtulabilirsiniz. Bunun için öncelikle Amazon satış hesabı açmak gerekir. Hesap açarken ise e-posta, kimlik, kredi kartı, şirket, iletişim ve banka hesap bilgileri gibi bilgiler girilmelidir. Hesabı açtıktan sonra müşterilerden sipariş alabilir ve ürünleri temin edebilirsiniz.

Dropshipping nasıl yapılır sorusunun yanıtı ise adım adım şöyledir:
1. Adım
Müşteri ürünü satıcıdan satın alır.
2. Adım
Satıcı ürünü tedarikçiden temin eder.
3. Adım
Tedarikçi ürünü müşteriye gönderir.

Amazon’da stoksuz satış yapabilmek için ise tedarikçiler ile satıcılar arasında güven anlaşması yapılır. Ürün paketlerinde ve evraklarda yazılı iletişim bilgilerinin yalnızca satıcı bilgileri olacağı konusunda anlaşılır. Siparişleri kargolarken satıcı, tekrar tedarikçi ile iletişime geçer. Satıcıların müşterilere her türlü aksilikte yardımcı olacaklarını güvence olarak vermeleri gerekir. Amazon dropshipping nasıl yapılır sorusu ise kısaca bu şekilde yanıtlanabilir. Stoksuz satış anlamına gelen dropshipping, depo alanı, stok masrafı ve kargolama zahmeti olmadan satış yapmayı sağlayan bir ticaret yöntemidir. Doğru ürünleri, tedarikçileri ve pazaryerlerini seçerek gelir elde etmeye başlanabilir. Ayrıca satışlarını ve kendini denemek isteyen satıcılar bu yöntemi tercih edebilir. Avantajlı özellikleri ile hem kolay bir satış imkanı sunar hem de e-ticarette satış deneyimi kazandırır. Ayrıca e-ticaret satışının getirdiği depolama, envanter yönetimi, lojistik aşamalar gibi süreçlerden kurtulmak için de ideal satış modelidir. Stoksuz satışta alıcı, satıcı ve tedarikçi tarafları yer alır. Stoksuz satış yapan satıcı, taraflar arasında aracı rolü üstlenir. Satıcılar stok sayısını tutmadığı ve depolamadığı ürünleri satar. Müşteri bir sipariş verdiğinde, dropshipping firmaları bunu tedarikçiye iletir ve tedarikçi ürünü müşteriye gönderir. Yani kargo yönetimi, ürün gönderimi, envanter yönetimi ve tüm lojistik süreçlerden tedarikçi sorumludur. Tedarikçi deposundaki ürünleri alıcıya ulaştırma, satıcı ise müşteriye ürünleri sunma görevlerini üstlenir. Ayrıca müşterilerin olası sorunlarıyla da satıcı ilgilenir. Satıştan elde edilen gelir ise yapılan anlaşmaya göre iki taraf arasında paylaştırılır.

Dropshipping/Stoksuz Satış Politikası Nedir?

Aşağıdaki stoksuz satış örnekleri, siparişlerini kendiniz gönderdiğiniz ürünleri satma kabiliyetinizin kısıtlanmasına neden olabilecek politika ihlalleri olduğundan kesinlikle yasaktır:

Kargoda kayıtlı satıcı olarak görünmediğiniz veya sevk i̇rsaliyelerinde, faturalarda ya da dış ambalajda sizden başka birinin adı (başka bir çevrimiçi perakendeci dahil) göründüğü halde başka bir çevrimiçi perakendeciden ürün satın alıp bu perakendecinin, ürünleri doğrudan müşterilere göndermesini sağlamak
Sevk irsaliyelerinde, faturalarında, dış ambalajında veya diğer bilgilerinde size ait olmayan bir satıcı adının ya da irtibat bilgisinin yer aldığı siparişler göndermek

Siparişleri stoksuz satış firması kullanarak göndermeyi planlıyorsanız şunlara her zaman dikkat etmelisiniz:

Tedarikçinizle, tüm sevk irsaliyelerinde, faturalarda, dış ambalajda ve ürünlerle bağlantılı olarak verilen diğer bilgilerde ürünlerin kayıtlı satıcısı olarak sizi göstereceğine (ve başka kimseyi göstermeyeceğine) dair bir anlaşma yapın.
Siparişi kargoya vermeden önce, üçüncü taraf stoksuz satış firmasının bilgilerini taşıyan tüm sevk irsaliyelerini, faturaları, dış ambalajı veya diğer bilgileri kaldırın.
Ürünlerinizin müşteri iadelerini kabul etme ve işleme sorumluluğunu üstlenin.
Satıcı sözleşmenizdeki tüm koşullara ve geçerli Amazon politikalarına uyun.

Girişimci bir ruha sahipseniz ve küçük bir sermayeniz varsa, dropshipping tam size göre olabilir. Hayallerinizdeki şirketi kurmak için bunlar yeterli olabilir. Bir süre sonra kâr marjınızı yükselterek satıcı profilinizi daha da büyütebilirsiniz. Dropshipping yapan firmalar stok tutmadan satış yapma imkanı elde eder. Yeni başlayanlar için stoksuz satış modeli, oldukça avantajlı bir seçenektir. Bu alanda deneyim elde etmek isteyen girişimciler, dropshipping ile pek çok avantaja sahip olabilir. Daha geniş müşteri kitlesine ulaşmak ve satış gelirlerini artırmak için doğru ürünleri tespit etmek önemlidir. Online kanalda bir mağazaya sahip olan satıcılar, bu model ile müşterilerine ürünleri sunar ve tedarikçiler bu ürünleri gönderir. Satıcı açısından oldukça kolay ve avantajlı bir satış modelidir; çünkü lojistik süreçlerin tümünü ortadan kaldırır. Ayrıca stok bulundurma şartı olmadığı için fiziksel bir mağaza açmaya ya da depolama hizmeti almaya da gerek kalmaz. Sağladığı bu avantajlar ile satıcı için masrafları da minimuma indirir. Dekorasyon, yatırım, lojistik gibi maliyetlerden kurtulmayı sağlar. Dropshipping oldukça sık tercih edilen bir iş modeli olarak ön plana çıkar.

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Stoksuz satış, özellikle dropshipping yapmayı tercih eden firmalar için önemli ve oldukça fazla avantaj sağlar. Küçük sermaye ile iş kurmak isteyen girişimciler için ideal yöntemdir. Daha çok online kanalda yapılan ticarette tercih edilen bu modelin satıcılara sunduğu avantajlar aşağıda sıralanmıştır:

● Stoksuz satışın en önemli avantajı, maliyetleri düşürmesidir.
● Üretim, depolama, paketleme, kargolama gibi zahmetleri ve masrafları ortadan kaldırır.
● Fiziksel mağazanın getirdiği masraflar ve gereklilikler de yoktur. Kira, personel maaşı, tasarım gibi maliyetlerden kurtarır.
● Ticarete yeni başlamak isteyen kişiler için oldukça düşük sermayeler ile başlangıç yapmayı sağlar.
● İş yükü az olduğundan yeni girişimciler için idealdir.
● Büyük ölçekli organizasyonlara gerek duyulmadan başlamak mümkündür.
● Tek bir bilgisayar ve kişi tarafından kolaylıkla yürütülebilir.
● Büyük sermayeler ile yatırım yapma gereksinimi olmadığı için zarara girme riski de oldukça düşüktür.
● Farklı sektörlerdeki tedarikçilerle aynı anda çalışma imkanı sunar. Bu sayede kaliteli ve profesyonel ürünler satılabilir.
● Tedarikçi sayısının fazla olması, ürün çeşitliliğinin de fazla olması anlamına gelir.
● Ürünü çeşidi istendiği zaman artırılabildiği için geniş müşteri kitlesine ulaşmak mümkündür.
● Depolama zahmeti olmadığından evden çalışma ve tüm süreci dijitalden yönetme imkanı sunar.
● Satıcının sorumluluğu yalnızca satıştaki ürünlerdir. Tüm stok, depolama ve lojistik maliyetleriyle tedarikçi ilgilenir.
● Kargo gönderimleri de tedarikçinin sorumluluğunda olduğundan kargo anlaşmaları yapmaya gerek yoktur.

Dropshipping Dezavantajları Nelerdir?

Stoksuz ticaret sunduğu pek çok avantajın yanı sıra dezavantajlara da sahiptir. Satıcıların bu satış modelini tercih etmeden önce dezavantajları da bilmesi oldukça önemlidir. Dropshipping’in dezavantajları ile ilgili aşağıda bilgi verilmiştir:

● Komisyon mantığı ile satış yapıldığından kâr marjı düşüktür.
● Ödeme altyapısı sağlayanların ve pazar yerlerinin aldığı komisyonlar da kârın düşmesine neden olur.
● Diğer satış modellerine göre daha avantajlı ve kolay olduğundan girişimci sayısı da oldukça fazladır. Yani rekabet çok fazladır.
● Yalnızca dropshipping yapan firmalarla değil, diğer satıcılarla da rekabet edilir.
● Rekabette ön plana çıkmak için dropshipping yapan firmaların ürün fiyatlarını düşürmeleri gerekir. Bu da kârın azalmasına neden olur.
● Tedarikçinin stoklarını sürekli kontrol etmek ve ürün listesini güncel tutmak gerekir. Bu yüzden envanter yönetimi açısından zordur.
● Tedarikçinin yükümlülüğünde olan konularda herhangi bir aksaklık yaşanırsa, müşteri satıcıyla iletişime geçer. Bu durumlarda uğraşması gereken taraf satıcıdır.
● Tedarikçi paketleme ve kargolamada hatalar yaparsa, bunun sorumlusu satıcı olarak görülür. Dolayısıyla olumsuz etkilenir.
● Müşterilerin muhatabı satıcı olduğundan şikayetleri dinlemesi gereken kişi de satıcıdır.
● Satıştaki ürünler ile ilgili en az tedarikçi kadar satıcının da bilgi sahibi olması gerekir. Aksi takdirde yeterli teknik destek sağlanamaz.

Amazon Türkiye dropshipping modeli ile satış yapmak isteyen girişimcilerin bu dezavantajları da bilmesi ve göze alması gerekir. Aksi takdirde kârdan çok zarar elde edilir. Nakliye süresindeki gecikmeler, satıcıların olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Ayrıca arz talep zincirini kontrol edememek de olumuz bir özelliktir. Bazı ürünlerde de çok fazla rekabet vardır. Satıcılar, numuneler dışındaki ürünleri göremediği için ürün kalitesinin sürdürülebilirliğinden emin olamaz. Dropshipping’in dezavantajları ve riskleri göz önünde bulundurularak girişimde bulunmak gerekir. Amazon'da dropshipping yapmak anlaşmalar çerçevesinde daha güvenli hale getirilir. Tedarikçiler tamamen güvenilir kişilerden seçilir ve Amazon’un satış politikaları oldukça güvenli bir satış imkanı sunar. Hem satıcılar hem de müşteriler için oldukça avantajlı özelliklere sahiptir. Dropshipping ile satış yapmaya başlamak isteyen satıcılar için Amazon, oldukça güvenilir pazarlardan biridir. Stoksuz satışa başlamadan önce bu modelin avantajları ve dezavantajları iyice değerlendirilmelidir.

Bunları biliyor musunuz?

Amazon’da en çok satılan ürünler kıyafet, elektronik ürün, kozmetik ürünler, oyuncaklar ve bebek eşyalarıdır. Dropshipping için bir fikir üretirken bu kategoriler arasından seçim yapmak alıcı bulma konusunda avantajlar sağlar. Ancak rekabetin fazla olması gibi bir dezavantaj da vardır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yapmak için satıcıların kendilerine online kanalda bir mağaza açması gerekir. Satıcılar ayrıca tedarikçileri ile anlaşmalıdır. Mağaza açıldıktan sonra tedarikçi ile anlaşmak ve satılmak istenen ürünler listelenmelidir. Dropshippinge nasıl başlanır sorusunun yanıtı ise öncelikle bir fikir bulmaktan geçer. Hizmet etmek istediğiniz kitleyi seçmeniz fikir oluşturmanız açısından oldukça önemlidir. Satılacak ürünlerin hem satıcı hem de alıcı için değerli olması gerekir. Fikri oluşturduktan sonra ise tedarikçi bulunmalıdır. Güvenirlik, satış politikaları ve ürün kalitesine göre tedarikçiler karşılaştırılmalı ve en iyisi seçilmelidir. Ardından dropshipping için pazar analizi yapılmalıdır; markayı tanıtmak, rekabeti artırmak ve stratejileri değerlendirmek için bu çok önemlidir. 5 adımda dropshipping nedir nasıl yapılır sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir:
1. Adım
Pazar araştırması ve ürün seçimi: Girişimcilerin, satış yapmak istedikleri sektörle ilgili detaylı bir pazar analizi yapması gerekir. Buna göre pazarlama stratejisi gerçekleştirilebilir. Ardından ürün seçme kısmına geçilir.
2. Adım
Tedarikçi bulma: Pazar analizi yapılıp ürünler seçildikten sonra tedarikçi bulma kısmına geçilir. Tedarikçi seçerken pek çok kritere dikkat etmek gerekir.
3. Adım
Mağaza kurma ve ürün listeleme: Bir mağaza kurarak dropshippinge başlanabilir. Ardından satışa sunulacak olan ürünler listelenmelidir.
4. Adım
Siparişi ve ürün tutarını tedarikçiye aktarma: Müşterilerden satıcılara gelen siparişler ve bunların bedeli, tedarikçilere iletilmelidir. Bu kısımdan sonrası satıcının sorumluluğundan çıkarak tedarikçinin sorumluluğuna geçer.
5. Adım
Tedarikçinin ürünleri alıcıya göndermesi: Tedarikçi, sipariş alınan ürünleri deposundan alır ve paketler. Kargolayarak alıcıya teslim eder.
Dropshipping için Amazon Türkiye oldukça güvenilir bir mecradır. Temel olarak stoksuz satış iki noktada birleşir. Herhangi bir tedarikçiden alınan ürünü çok az kâr koyarak firmalar kendi mağazalarında satabilir. Bu durumda verilen sipariş, satıcının ürünü belirlediği siteden satın alınmış olur ve satıcı adrese müşterinin adresini yazar. Eğer istenirse tedarikçi ile anlaşılabilir ve gelen sipariş direkt tedarikçiye bildirilebilir. Bu durumda tedarikçi ile dropshipping yapmak daha faydalı ve güvenilirdir. Düşük bir maliyetle başlanan dropshippingten fazla kâr elde etmek için tedarikçilerle anlaşma yaparak satış yapmak daha avantajlıdır. Amazon stoksuz satış konusunda oldukça güvenilir bir perakendecidir. Satıcılar ile tedarikçiler arasında anlaşmalar yaparak ve Amazon’un satış politikalarına uyarak satış gerçekleştirilir. Bu durum hem satıcılar hem de müşteriler için oldukça avantajlıdır.

Yayınlanma tarihi: 20.03.2023
Güncellenme tarihi: 20.03.2023
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.