ÖĞRENİN

İşinizi büyütmeye bugün başlayabilirsiniz

Amazon satış ortaklarının çoğu girişimcilerdir - başlatan, inşa eden, icat eden, deneyen. Bunların hiçbiri kolay değil ancak sizi başarıya doğru yönlendirecek ücretsiz içeriklerden oluşan ve her geçen gün gelişen bir öğrenim kaynağı ile size yardımcı olmak için buradayız.
Bir yığın Amazon kutusu tutan kadın ve erkek
Resimli KDV Bilgi Merkezi

Amazon Türkiye’de Satış

Amazon Türkiye’de satış hakkında bilmeniz gerekenleri bu kaynakta bulabilirsiniz.
Amazon kutusu ve logosu

Amazon Lojistik

Amazon Prime etiketi kazanarak, lojistik operasyon yükünüzü nasıl azaltabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Kağıt kalem ikonu

Amazon Avrupa’da Satış ve KDV Gereklilikleri

Amazon Avrupa’da satış yaparak işinizi büyütme ve Avrupa’daki KDV gereklilikleri hakkında öğrenmek istediklerinizi burada bulabilirsiniz.
Satıcı eğitim programı ikonu

Satıcı Eğitim Programı

Eğitim videolarımızın yardımıyla Amazon Türkiye’nin sunduğu satış araçlarında uzmanlaşabilirsiniz.
Amazon takvim ikonu

Etkinlikler ve Web Seminerleri

Amazon Türkiye’nin sunduğu araçlar ve satışlarınızı nasıl arttırabileceğiniz ile ilgili ipuçları için canlı eğitimlerimize katılabilirsiniz.
Bulut sistemi

Geliştiriciler için Araçlar

Verimliliği arttırmak ve iş gücünü azaltmak için bir API sistemi olan Amazon Marketplace Web Service (MWS) avantajlarından yararlanabilirsiniz.
Büyüteç ikonu

Sıkça Sorulan Sorular

Satış ortakları tarafından en çok sorulan soruların cevaplarına göz atabilirsiniz.
Mesajlaşma ikonu

Diğer kaynaklar

Yardım sayfalarına, mobil uygulama linklerine ve diğer kaynaklara buradan erişebilirsiniz.

Satıcı Eğitim Programı nedir?

Satıcı Eğitim Programı, Amazon'da satış yapmayı öğrenmenize yardımcı olmak için oluşturulmuş ücretsiz eğitim videolarıdır. Bu videoları izleyerek, ürün listelerinizi daha hızlı oluşturabilir, temel araç ve uygulamalarda ustalaşabilirsiniz. Ürün kuralları ile kısıtlamalarını anlayarak daha iyi bir satıcı deneyimi yakalarken, Amazon Lojistik avantajlarından, reklamlardan ve Global Satış’tan faydanarak nasıl işinizi büyütebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Satıcı Eğitim Programı videolarını Amazon Türkiye Satıcı Eğitim Programı YouTube kanalında izleyebilir veya bir Amazon satış ortağı hesabı oluşturduğunuzda Seller Central'dan erişebilirsiniz.
Bilgisayar başında çalışan bir kadın
Etkinlik ve Web seminerleri

Etkinlikler ve Web Seminerleri

Bilgi güçtür ve uzman eğitim ağımız işiniz, büyütmek için size avantaj sağlayacaktır. Amazon'da listeleme nasıl yapılır ya da Amazon Lojistik / Amazon Avrupa programları gibi çok çeşitli konuları kapsayan web seminerleriyle Amazon Türkiye’de nasıl satış yapacağınızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz, işinizi nasıl büyüteceğinizi öğrenebilirsiniz.

Geliştiriciler için Araçlar

Amazon Marketplace Web Service (MWS), web geliştiricilerine; listelemeler, siparişler, ödemeler, raporlar ve daha fazlası hakkında veri alışverişi yapmanıza olanak tanıyan basit ve oldukça etkili bir API sunar. Bu, satış ortaklarının satış verimliliğini artırmasına, iş gücü gereksinimlerini azaltmasına ve müşterilere yanıt süresini iyileştirmesine olanak tanır. Amazon MWS, Amazon Türkiye'de satıcı hesabına sahip tüm iş ortakları için kullanıma sunulmuştur.
Geliştiriciler için araçlar

Sıkça Sorulan Sorular

Amazon Türkiye’de satış ile ilgili sık sorulan soruların cevaplarını öğrenin.

Genel bakış

Amazon’da Satış nedir?
Amazon'da Satış, bireylerin ve işletmelerin ürünlerini ve envanterlerini Amazon.com.tr gibi Amazon mağazaları aracılığıyla çevrimiçi olarak satmalarını sağlayan bir programdır.
Neden Amazon’da satış yapmalıyım?
Amazon size ürününüzü yüz milyonlarca potansiyel müşteriye sergileme fırsatı ve ayrıca bir işletme web sitesi veya fiziksel mağaza kurmaya gerek kalmadan hızlı satış yapmaya başlama yeteneği sunar.
Amazon Türkiye’de kimler satış yapabilir?
Geçerli bir şirket sicil numarası, Türkiye vergi numarası, e-posta hesabı, banka hesabı ve kredi kartı kullanan herhangi bir şirket Amazon Türkiye’de satış yapabilir. Şahıs şirketi sahiplerinin T.C. kimlik numaralarının yanı sıra vergi levhalarında yazan şirket vergi numaralarını da yazmaları gerekmektedir.
Amazon.com.tr’de tüm kategorilerde ürünlerimi listeleyebilir miyim?
Amazon.com.tr'de 20'den fazla kategoride satış yapabilir, bu kategorilerde istediğiniz kadar ürün listeyebilir ya da satabilirsiniz. Satışa açık kategorilerin listesine göz atın.
Amazon.com.tr’de hangi tür ürünler listelenemez?
Bazı ürünler, yasal veya düzenleyici kısıtlamalara (örneğin reçeteyle satılan ilaçlar) veya Amazon politikasına uygunluk açısından listelenmemiş olabilir. Ayrıntılı bilgi için lütfen Kısıtlanmış Ürünler Yardım bölümüne bakın.
Siparişlerimi nasıl gönderirim?
Amazon.com.tr siparişlerinizi dilerseniz Amazon Lojistik, dilerseniz Amazon Kolay Gönderi programlarımızdan yararlanarak gönderebilirsiniz.
Amazon.com.tr’de satış ortağı hesabı açmak için neye ihtiyacım olacak?
Hesap açmak için aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekir. Kaydınızı oluştururken size yardımcı olması adına Amazon Satıcı Hesabı Oluşturma Rehberimizi indirebilirsiniz.
 • Geçerli kimlik bilgileri: Birincil irtibat kişisi, ya hesap sahibinin kendisidir (kayıtlı satıcı) ya da hesap sahibinin adına şirket içinde Amazon'da satıştan sorumlu kişidir.
 • Şirket Kayıt Bilgileri: İşletme türünü, şirket sicil numarasını ve şirket vergi numarası, Kayıtlı iş adresi bilgisi
 • Kredi Kartı:
  Geçerli ve süresi dolmamış bir kredi kartı. Kayıt aşamasında kredi kartından bir tutar çekilmez ancak satıcı hesap bakiyeniz yeterli olmadığı zamanlarda Amazon Türkiye satış ücretlerini tahsil etmek için kullanılabilir.
 • Telefon Numarası:
  Ülke koduyla birlikte geçerli bir telefon numarası
 • Banka Hesap Bilgileri
  Kayıt işlemini tamamlamak için geçerli banka hesap bilgilerinizi (TL hesabı) sağlamalısınız. Bu hesap, satışlarından elde edilen gelirinizi almanız için gereklidir.
Amazon satış ortağı hesabımı nasıl kapatabilirim?
Amazon satış ortağı hesabınızı kalıcı olarak kapatmak için Seller Central'da Yardım bölümünde olay kaydı oluşturarak hesabınızın kapatılmasını isteyebilirsiniz. Ürün listelemelerinizi askıya almak için tatil modu özelliğimizi kullanabileceğinizi ve ileride kullanmak üzere hesabınızı tutabileceğinizi unutmayın. Hesabınızı kalıcı olarak kapatmadan önce listelerinizi iptal etmeyi ve kaldırmayı ve tüm satış işlemleri kapatmayı unutmayın.
A'dan Z'ye Garanti Programı nedir?
A'dan Z'ye Garanti Programı, bir müşterinin hiçbir zaman bir ürünü teslim almadığı veya sipariş ettiğinden veya beklediğinden önemli ölçüde farklı bir ürün aldığı durumları değerlendirmek için tasarlanmıştır. Müşterilerimiz bir sorun yaşadıklarında önce satış ortağıyla iletişime geçmeleri beklenmektedir. Satış ortağı sorunu çözemezse müşteri A'dan Z'ye hak talebinde bulunabilir. Amazon.com.tr böyle bir talep aldığında, satıcıya talebin detaylarını içeren bir email gönderir ve sipariş ve tedarik ile ilgili bilgileri paylaşmasını talep eder. Ardından Amazon.com.tr bu talebin ne şekilde çözümleneceğini belirler. Bazı durumlarda satıcının üstleneceği şekilde müşteriye para iadesi de gerçekleştirilebilir.

Ücretlendirme

Amazon.com.tr'de satış yapmanın maliyeti nedir?
Amazon.com.tr ücret yapısında 2 ana bileşen vardır:
Aylık Üyelik Bedeli + Satış Hizmet Bedeli

1) Aylık Üyelik Bedeli
Profesyonel Satış Planı aylık üyelik bedeli 99 TL+ KDV ’dir. Profesyonel Satıcı olarak, Amazon'un e-ticaret teknolojisinin avantajlarına erişirsiniz. Şimdi hesap açarsanız aylık 99 TL +KDV üyelik ücreti yerine sadece 0 TL ödersiniz. Bu fırsat, erken kayıt olan satıcılar için ve sınırlı bir süre için geçerlidir.

2) Satış Hizmet Bedeli
Satıcılar sattıkları her ürün için, kategoriye göre değişen oranlarda bir satış hizmet bedeli öder. (Bu hizmet bedeli, varsa KDV'ye tabi olacaktır.) Satış hizmet bedeli, toplam satış fiyatı üzerinden hesaplanan bir yüzdedir (%). Toplam satış fiyatı, müşteri tarafından ödenen toplam tutardır. (Ürün fiyatı, kargo, varsa hediye paketleme masrafları da dahil, müşteri tarafından ödenen toplam tutar)
Ne zaman aylık üyelik ücreti ödemeye başlayacağım?
Amazon.com.tr Profesyonel Satış Planı aylık üyelik bedeli 99 TL +KDV'dir. Ancak erken kayıt olan satıcılar, sınırlı bir süre için geçerli olan bu fırsattan faydalanmış olur ve aylık üyelik bedelini ödemezler. Bu fırsat, Amazon.com.tr'ye kayıt olan mevcut ve yeni satıcı hesapları için geçerlidir. Satıcıların fırsattan faydalanmak için yapmaları gereken ek bir şey yoktur. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar otomatik olarak fırsattan faydalanmış olur. Fırsat süresince satıcılar, 99 TL + KDV olan aylık abonelik ücretini ödemezler, ancak Amazon Türkiye’de Satış Ücret Çizelgesi’nde belirtildiği üzere, ilgili kategorilerin satış komisyonunu ödemek zorundadırlar. Bu fırsat sınırlı bir süre için geçerlidir. Amazon, 3 ay önceden duyurulacak şekilde promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını saklı tutar.
Nasıl ödeme alacağım?
Amazon Türkiye hesabınıza ilk ödeme, kayıt olduktan 14 gün sonra yapılır. Takip eden süreçte ödemelerinizi 14 günlük periyotlar halinde alırsınız. Transfer gerçekleştikten sonra 5 iş günü içinde para hesabınıza geçer.

Ödemenin gerçekleşmesi için:
-Amazon Türkiye hesabınızdaki bakiyenin sıfırın altında olmaması gerekir. Komisyon oranları, işlem bedelleri, para iadeleri, müşteri şikayetleri hesabının durumunu etkileyebilir.
-Satıcı hesabınızdaki banka bilgileri kısmının dolu olması gerekir.

Satış

Satış hesabımı nasıl yöneteceğim?
Amazon işletmenizin tüm bölümlerini yönetmek için Seller Central web sitesini kullanın. Seller Central, satış hesabınızı yönettiğiniz, ürün bilgileri eklediğiniz, envanteri güncellediğiniz, siparişleri ve ödemeleri yönettiğiniz web sitesidir.
Nasıl envanter ekleyeceğim?
Ürünle ilgili bilgileri girmek için dört seçeneğiniz var:
 • Amazon.com.tr ürün sayfalarındaki Amazon'da Sat düğmesini kullanın.
 • Tek seferde bir yeni ürün listelemek için Seller Central’daki Ürün Ekle özelliğini kullanın.
 • Tek seferde birden çok ürün listesi eklemek için Excel temelli envanter dosyasını kullanın.
 • Toplu yüklemeler yapmak ve toplu raporlar almak için Amazon Marketplace Web Hizmeti'ni kullanın.
Satış yaptığımı nereden bileceğim?
Sipariş aldığınızda Amazon Türkiye sizi e-posta ile bilgilendirir. Hesap ayarlarınızdan bildirim yöntemini seçebilirsiniz. Ayrıca Seller Central ana sayfasında da bekleyen siparişlerini görebilirsiniz.
Amazon Türkiye’de sattığım ürünleri göndermenin maliyeti nedir?
Lojistik ücretleri, ürünleri kendiniz mi göndermeyi yoksa lojistiğinizle ve müşteri hizmetleriyle ilgilenmesi için Amazon Lojistik’i mi kullanmayı planladığınıza bağlıdır.
Amazon Lojistik nasıl çalışır?
Amazon Lojistik ile ürünlerinizi Amazon Türkiye’nin anlaşmalı lojistik merkezlerinde depolarsınız ve biz de bu ürünlerin hazırlanması, paketlenmesi, gönderilmesi ve iade süreçlerini yönetir, müşteri hizmetleri sunarız.
Öne çıkan teklif (Satın Alma Kutusu) nedir?
Öne çıkan teklif (bazen "Satın Alma Kutusu" olarak da adlandırılır), müşterilerin alışveriş sepetlerine ürün ekleyerek satın alma sürecini başlattığı ürün ayrıntı sayfasındaki yerdir. Amazon mağazasının temel bir özelliği, aynı ürünün birden fazla satış ortağından birden fazla teklifle sunulabilmesidir. Birden fazla satış ortağı aynı ürünü yeni durumda sunarsa o üründe öne çıkan teklif için rekabet edebilirler.

Öne çıkan teklif yerleştirme konusunda rekabet etmek için bir satış ortağı hesabına sahip olmanız ve müşteriler için sürekli olarak harika bir satın alma deneyimi sunmanız gerekir. Amazon, öne çıkan teklif uygunluğunu ve yerleştirme durumunu belirlemek için performansa dayalı ölçütler kullanır. Öne çıkan teklif statüsünü kazanamayan uygun listeler, "Daha Fazla Satın Alma Seçeneği" kutusuna yerleştirilmek için uygundur. Amazon, bu konumlardan hiçbirine yerleşimi garanti etmez.
Müşteriler ürünlere yorum yazabilir mi ve bu yorumlar benim için neden önemli?
Evet, müşteriler ürünlere yorum bırakabilir. Olumlu yorum sayısı Amazon’daki başarın için çok önemlidir.

-Yüksek olumlu yorum sayısı müşterilerin satıcıya olan güvenini artırır. Satıcı ve ürün yorumları, ürün detay sayfasında gözükür ve müşterilerin ilk baktığı bilgiler arasındadır.
-Müşteriler yüksek puanlı satıcılardan ürün satın almayı daha fazla tercih eder.
-Yüksek puan, satıcı performansını belirlemek ve Satın Alma Kutusu’nu kazanmanız için önemli bir kriterdir.
Amazon Avrupa veya Amazon Amerika gibi uluslararası Amazon mağazalarında ürünlerimi nasıl satabilirim?
Diğer Amazon mağazalarında satış, Türkiye’de satış yapmaya benzer. Türkiye’de bir Profesyonel satış hesabı oluşturduğunuzda, uygun ürünlerinizi hemen Kuzey Amerika (Kanada ve Meksika), Japonya, Avustralya ve diğer yerlerde listeleme seçeneğiniz vardır. Ayrıca bir Amazon Avrupa hesabı oluşturarak Avrupa’daki 28 ülkede satış yapabilirsiniz. Dünya çapında Amazon mağazalarında nasıl satış yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Global Satış

Hangi mağazalara kaydoluyorum?
Bir Amazon satış hesabı için kaydolduğunuzda, size Kuzey Amerika mağazalarına (Birleşik Devletler, Kanada ve Meksika), Avrupa mağazalarına (Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Polonya, İsveç, ve İspanya), Japonya ve Avustralya’ya otomatik olarak erişiminiz olan birleştirilmiş hesap oluşturuyoruz. Bir satış hesabı oluşturduktan sonra, mağaza bazında ek bilgi gerektirmedikçe her mağazada ürün listelemeleri oluşturmaya başlayabilirsiniz. Birleştirilmiş global hesaplarınızın listesini buradan görüntüleyebilirsiniz.
Belirli bir mağazada kaydı tamamlamak için gerekli tüm bilgilere sahip değilsem ne yapmalıyım?
Kayıt işlemi için mağazaya özel bilgilere değil, sadece işletmeniz hakkında genel bilgilere ihtiyacınız var. Kayıt sırasında ilerlemenizi kaydedebilir ve kaldığınız yerden devam etmek için tekrar giriş yapabilirsiniz. Kayıt tamamlandıktan sonra, satış yapmak istediğiniz ülkelere göre ek bilgi veya belgeler sağlamanız gerekebilir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde satış yapmak için kayıt tamamlandıktan sonra vergi bilgilerini vermeniz gerekir.
Tüm mağazalarda satış yapmak zorunda mıyım?
Hayır, Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya ve Avustralya mağazalarına açık hesabınız olsa bile, sunduğunuz her ürün için satış yapmak istediğiniz mağazayı/mağazaları seçebilirsiniz. Ürünlerinizi tüm mağazalarda listelemeniz gerekmez. Halihazırda birleştirilmiş hesabınızın olduğu bir mağazada ürün listelemek isterseniz, tüm kayıt sürecini tekrar gözden geçirmeniz gerekmeyecektir.
Avrupa'daki tüm mağazalarda listelemek istemiyorum. Yalnızca İngiltere'yi (veya Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Polonya, İsveç, İspanya) seçebilir miyim?
Ürünlerinizi Amazon'un Avrupa mağazalarından birinde listelediğinizde, Avrupa'daki işinizi büyütmenizi kolaylaştırmak için listeleme otomatik olarak tüm Avrupa mağazalarında aktif olur. Liste kaydınızı belirli bir mağazadan kaldırmak veya bu işlevi tamamen devre dışı bırakmak isterseniz, mağazaların seçimini kaldırmak için Seller Central'daki Hesap Ayarları'na gidebilirsiniz.
Kayıt işlemini tamamladım, ancak birleştirilmiş hesap ile tüm mağazalarda aktif bir satıcı hesabına ihtiyacım yok ve bir mağazadan kaydımı iptal etmek istiyorum. Bunu nasıl yaparım?
Aylık abonelik ücreti ödemek istemiyorsanız hesabınızı Profesyonel satış planından Bireysel satış planına düşürmeyi seçebilirsiniz. Lütfen Bireysel satış planına geçmek için talimatları izleyin. Bir hesabı kapatmak için kapatmak istediğiniz mağazanın hesabına giriş yapın ve Seller Central'da Ayarlar > Hesap Bilgileri > hesabı kapat seçeneğine gidin. Lütfen her bölgesel hesabı (Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya ve Avustralya) ayrı ayrı kapatmanız gerektiğini unutmayın. Hesaplarınızdan birinin planını düşürürseniz veya hesabı kapatırsanız, ancak diğer birleştirilmiş hesaplarınızda hala satın alınabilir ASIN'ler listeleniyorsa, yine de bir Profesyonel Satış Planı abonelik ücreti ödersiniz. Aylık bir Profesyonel abonelik ücreti ödemek istemiyorsanız, birleştirilmiş her hesabın planını ayrı ayrı düşürdüğünüzden emin olun.
Amazon'un otomatik olarak birleştirilmiş hesap oluşturmadığı bir mağazada nasıl satış yapabilirim?
Bu mağaza için ayrıca kaydolun. Daha sonra bu ayrı hesabı Global Kayıt hesabınızla birleştirebilirsiniz.

Diğer Kaynaklar

Satış ortağı Uygulaması

Amazon Seller App ile satış uyarılarınızı anlık alın ve müşterilerinize hızlıca dönüş sağlama imkanı elde edin.
App Store
Google Play Store

Amazon satış ortağı yardımı

Amazon’da satışla ilgili belirli konuları derinlemesine inceleyin

Yeni Başlayanlar için Hızlı Başlangıç Rehberi

Amazon Türkiye’de satışa başlamak için neye ihtiyacınız olduğuna göz atın.

Üçüncü taraf kaynaklar

İşinizi otomatikleştirmenize, yönetmenize ve büyütmenize yardımcı olacak uygulamaları Marketplace Uygulama Mağazası'nda ve satışın temel yönlerinde size yardımcı olacak kapsamlı bir hizmet olan Hizmet Sağlayıcısı Ağı aracılığıyla güvenilir üçüncü taraf kaynakları bulabilirsiniz. Geliştiriciler ve hizmet sağlayıcılar, başvuru sürecinde Amazon tarafından sorgulanır, müşteriler tarafından incelenir ve uyumluluk açısından sürekli denetlenir.

Amazon; konferanslar, danışmanlık ve çevrimiçi eğitim gibi diğer üçüncü taraf kaynaklarını desteklemez. Satış ortağı hesabınızın askıya alınmasına neden olabilecek dolandırıcılık ve yanlış bilgileri engellemek için Amazon dışı kaynakları kullanırken dikkatli olun.

Satışa bugün başlayın

Erken kayıt olun, fırsatlardan faydalanın, Amazon.com.tr müşterilerine erişin
Hemen şimdi hesap açın ve aylık 99 TL +KDV üyelik ücreti yerine sadece 0 TL ödeyin! *

* Fırsat, Amazon.com.tr'ye kayıt olan mevcut ve yeni satıcı hesapları için geçerlidir. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar fırsattan otomatik olarak yararlanmış olur. Fırsat süresince satıcılar, 99 TL + KDV olan aylık abonelik ücretini ödemezler, ancak Amazon’da Satış Ücret Çizelgesi’nde belirtildiği üzere, ilgili kategorilerin satış komisyonunu ödemek zorundadırlar. Bu fırsat sınırlı bir süre için geçerlidir. Amazon, 3 ay önceden duyurulacak şekilde promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını saklı tutar.
Amazon logo
© 2022 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır