AMAZON LOJİSTİK

Amazon Lojistik (FBA) ile zaman kazanın ve işinizi büyütün

Amazon Türkiye'de halihazırda satış yapıyor musunuz?
Amazon Türkiye’de
yeni misiniz?
Hesabınızı hemen açın ve aylık 99 TL + KDV tutarındaki üyelik ücretinden muaf olun! *
Amazon Lojistik tanıtım videosu

Amazon Lojistik Anlaşmalı Taşıyıcı Firma Programı

Stoğunuzu Amazon Lojistik'e gönderin ve Türkiye genelindeki kargolar için sınırlı süreliğine* geçerli olan Anlaşmalı Taşıyıcı Firma Programı promosyonlu fiyatlarından yararlanın. 21 Aralık 2023 itibariyle güncellenen hizmet ücretlerini burada bulabilirsiniz.
*E-postayla önceden bildirimde bulunarak dilediğimiz zaman promosyonu iptal etme ve standart Anlaşmalı Taşıyıcı Firma Programı ücretlerini uygulama veya promosyonun şartlarını değiştirme hakkımız saklıdır.
Bir eve paket teslim eden bir Amazon Prime kamyonunun illüstrasyonu

Amazon Lojistik (FBA) Nedir?

Amazon Lojistik, Amazon.com.tr güvenilir ve hızlı teslimatından faydalanarak işinizi büyütmenize yardımcı olur. Bu hizmeti
kullanarak Amazon.com.tr’nin anlaşmalı lojistik sağlayıcılarından ve takdir edilen müşteri hizmetlerinden faydalanırsınız.

Amazon Lojistik (FBA) Nasıl Çalışır?

Amazon Lojistik ile siz ürünlerinizi Amazon Türkiye’nin anlaşmalı lojistik merkezlerinde depolarsınız; biz de hazırlama, paketleme, hızlı teslimat ile gönderme süreçlerini yönetir ve bu siparişler için 7/24 müşteri hizmeti sağlarız. Böylece Amazon Lojistik, işinizi büyütmenizde ve daha fazla müşteriye ulaşmanızda size zaman kazandırır.
Amazon Lojistik Merkezi tanıtım videosu
Bir eve paket teslim eden bir Amazon Prime kamyonunun illüstrasyonu

Amazon Lojistik ücretleri

8 Mayıs 2024 itibarıyla geçerli olan güncel Amazon Lojistik ücretlerinin detaylı tam listesini aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Ücretsiz depolama, kaldırma ve iade

Amazon Lojistik'i şimdi deneyin ve Amazon Lojistik Yeni Ürün Programı'yla anlaşmalı Amazon lojistik merkezine ürünlerinizi göndererek, ücretsiz depolama, ücretsiz kaldırma ve ücretsiz iade işlemlerinden yararlanın (hüküm ve şartlara tabidir).

Amazon Lojistik sayesinde markamız sevilerek büyüyor.

Türkiye'nin birçok yerinden müşterilerimiz, hiç ayak basmadıkları toprakların en iyi ürünlerini Amazon Lojistik sayesinde kolay ve hızlıca deneyimliyor.
Ahmet Kubilay Sarıkaya & Serdar DoğanShellford's
Ahmet Kubilay Sarıkaya & Serdar Doğan - Shellford's

Amazon Lojistik (FBA) avantajları

Simge: Onay işaretli hareket halindeki bir teslimat minibüsünün çizgi çizimi

Ürünlerinize, milyonlarca üründe sınırsız ve hızlı kargo sağlayan Amazon Prime etiketi eklenir.

Amazon Prime üyeleri, uygun siparişlerde sunulan ücretsiz ve hızlı kargoyu tercih etmekteler. Amazon Lojistik'te listelediğiniz ürünler de ücretsiz hızlı kargoya ve Amazon Prime etiketine sahip olur. Amazon Prime etiketi müşterilere; paketleme, kargo, müşteri hizmeti ve iadelerin Amazon Türkiye tarafından yönetildiğini bildirir ve bu etikete sahip olmanın satışlarda %26,5 artış sağladığı görülmüştür*.
*Yıllık Satıcı Anketi 2020
Simge: Müşteri hizmetleri kulaklığının çizimi

Müşteriler, Amazon Türkiye’nin güvenilen müşteri hizmetlerinden ve iade yönetim sürecinden faydalanır.

Amazon Lojistik, bu operasyon yükünü sizin omuzlarınızdan alarak Amazon Lojistik siparişlerine yönelik müşteri soruları, ürün ve para iadeleri yönetiminde Amazon Türkiye’nin güvenilir 7/24 müşteri hizmet ağından faydalanmanızı sağlar.
  • Amazon Lojistik müşteri hizmeti: Size hiçbir ek maliyet olmadan farklı dillerde ve 7/24 telefon/e-posta desteği sağlanır.
  • Amazon Lojistik iade yönetimi: İadelerle ilgili tüm müşteri taleplerini biz yönetiriz. Mevcut durumda iade süreçlerinin size ek maliyeti yoktur.
Simge: bir madeni parayı tutan bir elin çizimi

Amazon Lojistik kampanyaları ile maliyetlerinizi düşürürsünüz.

Amazon Lojistik ücretlendirmesi kapsamında yalnızca kullandığınız depolama alanı ve gönderilen siparişlerin sabit lojistik ücretleri için sizden ödeme alınır. Amazon Lojistik Yeni Ürün programıyla, anlaşmalı Amazon lojistik merkezine ürünlerinizi göndererek, ücretsiz depolama, ücretsiz kaldırma ve ücretsiz iade işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Diğer isteğe bağlı hizmetler içinse yalnızca bu hizmetleri kullandıkça ücretlendirilirsiniz.
BAŞARI HİKAYELERİ

Amazon Lojistik depolama ve lojistik ücretleri

Normal ücretler

Envanter depolama ücretleri

Bir anlaşmalı Amazon lojistik merkezinde depolanan tüm ürünler için ücret alınır. Bu ücret, metreküp cinsinden ölçülen günlük ortalama envanter hacmi baz alınarak hesaplanır. Ürünlerinizin depolama ücretini hesaplamak için Amazon Lojistik Hasılat Hesaplayıcı’yı kullanabilirsiniz.

Lojistik ücretleri

Siparişlerinizin hazırlanması, paketlenmesi, hızlı teslimat ile gönderilmesi, müşteri hizmeti ve ürün iadeleri için birim başına ürünün boyut ve ağırlığına göre sabit bir ücret alınır. Ücret tablosunu incelemek için Lojistik ücretleri sayfasını ziyaret edebilir, ya da ücretlerinizi önizlemek için Amazon Lojistik Hasılat Hesaplayıcı’yı kullanabilirsiniz.


Diğer ücretler

Uzun süreli depolama ücretleri

Bir anlaşmalı lojistik merkezinde 365 günden uzun süreyle depolanan tüm ürünler için aylık olarak alınır. Envanter takibinizi düzenli yapmanız uzun süreli depolama ücretlerinden kaçınmanızı sağlar.

Ürün kaldırma hizmeti ücretleri

Ürün başına alınan bir ücret karşılığında, bir anlaşmalı lojistik merkezindeki envanterinizin Amazon Türkiye tarafından kendi deponuza iade edilmesini sağlayabilirsiniz.
Amazon Lojistik maliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Seller Central’daki Amazon Lojistik Hasılat Hesaplayıcı’yı kullanabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıya tıklayarak detaylı güncel ücret tablosunu indirebilirsiniz.

Amazon Lojistik ile satışlarımız arttı, masraflarımız azaldı.

Ürünlerimiz Amazon Türkiye’nin anlaşmalı lojistik merkezine ulaşır ulaşmaz iki katından fazla satışa ulaştı. Üstelik masraflar da büyük ölçüde azalmış oldu.
Hasan ÇolakoğluVigo Wood Firma Sahibi
Hasan Çolakoğlu - Vigo Wood

Amazon Lojistik (FBA) hizmetlerinden faydalanmaya şimdi başlayın

Amazon Lojistik, lojistikle ilgili sıkıntılarınızı ortadan kaldırmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olur.

1. Adım

Amazon Lojistik’e Seller Central’da erişim sağlayın
Eğer oluşturmadıysanız Amazon Türkiye satıcı hesabınızı oluşturun. Hesabınız varsa Seller Central’da oturum açın.

2. Adım

Amazon Lojistik envanterinizi oluşturun
Amazon Türkiye kataloğuna yeni ekleyeceğiniz ürünler için gönderen olarak Amazon Lojistik'i seçebilir, ya da mevcut listelenmiş envanterinizi “Amazon Lojistik”e dönüştürebilirsiniz. Tek tek ve toplu Amazon Lojistik listelemeleri ile ilgili detaylı bilgi için Satıcı Eğitim programını ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım

Ürünlerinizi hazırlayın
Amazon Lojistik ürün gereklilikleri ve kısıtlamaları doğrultusunda anlaşmalı lojistik merkezine güvenli ve emniyetli nakliye için ürünlerinizi hazırlayın.

4. Adım

Ürünlerinizi gönderin
Kargo planınızı oluşturun, kargo etiketlerinizi yazdırarak ürünlere ve koliye yapıştırın. Son olarak, anlaşmalı Amazon lojistik merkezine dilediğiniz taşıyıcı firma ile gönderin. Amazon Lojistik Kargo Planı Oluşturma ile ilgili daha fazla bilgi edinin.
Ürünleriniz anlaşmalı lojistik merkezinde teslim alındığında bu ürünler müşterilerin satın alması için aktif hale gelir. Amazon Lojistik siparişlerini nasıl yöneteceğinizi öğrenmek veya Amazon Lojistik işinizi büyütmek için ilgili araç ve programları keşfetmek için Seller Central Yardım bölümünü ya da Satıcı Eğitim programını ziyaret ededebilirsiniz.
Illustration of a man standing next to an Prime Air plane and delivery truck

Amazon Lojistik operasyon yükümüzü hafifletti.

Amazon Lojistik ile çalışmaya başlamak satış ve satış sonrasını kapsayan operasyon yükümüzü oldukça hafifletti, depolama ve gönderim maliyetlerimizi düşürdü.
Onur MuşmulaOnka Farma Doğal Ürünler Kurucusu
Onur Muşmula - Onka Farma

Amazon Lojistik (FBA) Envanter Yönetimi

Amazon Lojistik’te ürün listelemek, kargo planı oluşturmak, kargonuzu takip etmek ve de Amazon lojistik merkezlerinden envanterinizi kaldırmak için Seller Central hesabınızdaki araç ve kaynakları kullanabilirsiniz.

Amazon Lojistik raporlarını inceleyin

Amazon Lojistik raporları sayfasında, stokunuzu ve satışlarınızı takip edebilme imkanı yakalarken, optimizasyon için de öneriler bulabilirsiniz.

Envanter yaşını takip edin

Satış oranlarını iyileştirin ve uzun süreli depolama ücretlerinden kaçının. Ne kadar envanter bulundurduğunuzu ve envanterin ne süredir lojistik merkezlerinde olduğunu anlamak için Envanter Yaşı raporunu kullanabilirsiniz.

Atıl envanteri düzeltin

Gerekli fiyatlandırma ve koşul bilgilerini sağlayarak ve hataları gidererek ürün kayıtlarınızı aktif tutun. Envanteriniz, lojistik merkezlerinde ilişkili bir aktif ürün kaydı olmadan bulunuyorsa satışa açık değildir. Detaylı bilgi için Atıl Envanter raporunu inceleyebilirsiniz.

Olumlu yorumlarımız arttı

Amazon Lojistik motivasyonumuzu da, olumlu yorumlarımızı da artırıyor. Amazon Lojistik yani FBA sistemi, Liladükkan’a çok ciddi zaman, maliyet tasarrufu sağladı.
Müjde AybarsLiladükkan
Müjde Aybars - Liladükkan

Ürünler çok hızlı satıldı

Amazon Lojistik müşteri deneyimi, memnuniyeti gerçekten çok iyi. Gönderdiğim ürünler çok hızlı satıldı. Tercih etmemiş olsaydım stok maliyetlerim yükselebilir, müşteri memnuniyetini de sağlamakta zorlanabilirdim.
Müjdat DedeZekaToys
Müjdat Dede - Zeka Toys

Sıkça Sorulan Sorular

Amazon Lojistik ile ilgili sık sorulan soruların cevaplarını öğrenin.
Amazon Lojistik (FBA) Nedir?
Amazon Lojistik, güvenilir ve hızlı teslimat avantajı ile işinizi büyütmenize yardımcı olur. Bu hizmeti kullanarak Amazon.com.tr’nin anlaşmalı lojistik sağlayıcılarından ve takdir edilen müşteri hizmetlerinden faydalanırsınız.
Amazon Lojistik (FBA) nasıl çalışır ve Satış Ortaklarımızı nasıl destekler?
Amazon Türkiye, ürünlerinizin anlaşmalı lojistik merkezinde teslim alınması, depolanması, hazırlanıp müşteriye gönderilmesi, bu süreçteki müşteri hizmetleri desteğinin sağlanması ve iade süreçlerini Amazon Lojistik hizmetinden faydalanan satış ortaklarımız adına yürütür.
Nasıl ücretlendirilir, ek/gizli ücretler var mıdır?
Amazon Lojistik hizmetlerinden yararlanırken gönderim bedeline ek olarak, yalnızca kullandığınız hizmetler, ürünlerin depoda kapladığı hacim ve depoda kaldığı süre üzerinden aylık olarak ücretlendirilirsiniz.

Depolama ücretleri Ocak-Eylül ayları arasında 64 TRY / metreküp, Ekim-Aralık Ayları arasında ise 83 TRY / metreküp üzerinden fiyatlandırılırlar. Amazon Lojistik üzerinden gönderimini sağlamak istediğiniz ürünlerinizin birim başı depolama ve lojistik maaliyetlerini hesaplayabilmek icin Amazon Lojistik Hasılat Hesaplayıcı’dan faydalanabilirsiniz.
Komisyon ve vade oranları Amazon Lojistik kapsamında değişiklik gösterir mi?
Amazon Lojistik hizmetlerinden yararlanmaya başladığınızda, satıcıdan gönderimde geçerli komisyon oranları ve ödeme vadeleri mevcut durumda değişmez. Satışını yaptığınız ürün grubuna göre komisyon oranlarına Amazon Komisyon Oranları sayfasından ulaşabilirsiniz.
Zaten ürünlerimin üzerinde barkodlar var ya da ürünüm zaten barkodsuz, Amazon Lojistik’e gönderim yaparken ürünlerimi yine de etiketlemek zorunda mıyım?
Amazon Lojistik ürün etiketleri, ürünlerinizde hali hazırda bulunan barkodlardan farklı olup, ürünlerin depodaki kimliği olarak iş görür. Amazon anlaşmalı lojistik merkezinde teslim alınan her ürünün üzerinde, ürünlerinizi Amazon Lojistik’e çevirme aşamasında elde edeceğiniz etiketlerin bulunması zorunludur.

Bu etiketleri ürünün kendi üzerinde bulunan etiketini kapatacak şekilde, yapışkan bir barkodla ya da bant yardımıyla, görünür şekilde yapıştırmalısınız.
Ürünlerimi lojistik merkezine nasıl ulaştırabilirim?
Ürünlerinizi anlaşmalı lojistik merkezinden bir randevu oluşturarak kendiniz teslim edebilir ya da bir kargo şirketi aracılığıyla yollayabilirsiniz.

Ürünlerinizi kendiniz ulaştırmak isterseniz buradan randevu oluşturabilirsiniz. Size anlaşmalı lojistik merkezimizden gelen onay mailinde belirtilen gün ve saatte teslimatınız ile birlikte belirtilen adreste hazır olmanız gerekmektedir.

Randevunuzu buradan iptal edebilir ya da düzenleyebilirsiniz.

Ürünler depoya ulaştığı andan itibaren, eğer sizin tarafınızdan tüm işlemler doğru yapıldıysa, 48-72 saat içerisinde satışa açılır.

Gönderimi taşıyıcı lojistik firma aracılığıyla yapmak isterseniz, MNG, Yurtiçi Kargo, Aras, Sürat, UPS taşıyıcılarından birisi ile, kendi tarifeniz üzerinden gönderim sağlayabilirsiniz. Anlaşmalı Lojistik Merkezine gönderi için, Amazon Türkiye’nin taşıyıcı firmalar ile fiyat anlaşması bulunmamaktadır.
Amazon Lojistik üzerinden satış yapmaya başladıktan sonra bana düşen sorumluluklar nelerdir?
Ürünlerinizin siparişlerini takip edip, yapılan satışlar için satıcı paneliniz (Seller Central) üzerinden müşterilerinize faturalarını ulaştırmalısınız.

Ayrıca Amazon Lojistik Envanter Yönetimi altından, ürünlerinizin anlaşmalı lojistik merkezimizdeki stok durumlarını kontrol edip, gerektiğinde stok yenilemelisiniz.

Fiyatlarınızı güncel tutmalısınız.
Faturalandırmayı nasıl yapacağım?
Amazon Lojistik’te nasıl faturalama yapabileceğiniz ile ilgili içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.
Amazon Lojistik üzerinden satılan ürünlerim iade edildiğinde tarafıma mı ulaşacak?
Amazon Lojistik üzerinden satılan ürünlerinize iade talebi geldiğinde, iadeler anlaşmalı lojistik merkezimize yönlendirilir ve iade fişi için ek ücret ödemeniz beklenmez.
Amazon Lojistik hizmetinden, diğer perakendecilerdeki siparişlerim için de yararlanabilir miyim?
Hayır, Amazon Lojistik hizmetlerinden sadece Amazon.com.tr üzerindeki siparişleriniz için yararlanabilirsiniz.
Amazon Lojistik üzerinden yurtdışına sipariş gönderebilir miyim?
Amazon Lojistik hizmetlerinden sadece Amazon.com.tr üzerinden satılan, yurt içi gönderileriniz için yararlanabilirsiniz.
Ürünlerimi istediğim zaman Amazon anlaşmalı lojistik merkezinden geri çekebilir miyim?
Amazon Lojistik Envanteri sayfasından dilediğiniz zaman ürünleriniz için kaldırma talebi oluşturabilir ve ilgili ürünlerin tarafınıza gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Kampanyaya katılmanız dahilinde gerekli şartları sağlayan ürünlerinizi ilk 6 ay boyunca ücretsiz geri çekebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.
Geri çekmek istediğim ürünleri kendi aracımla alabilir miyim?
Ürünler Amazon Türkiye tarafından taşıyı firma aracılığıyla tarafınıza gönderilir, ürünlerinizi bizzat teslim almanıza güvenlik prosedürleri gereği izin verilmemektedir.
Göndereceğim ürünlere ve adetlerine ben karar verebilir miyim?
Göndereceğiniz ürün çeşitliliği ve adedine kendiniz karar verebilirsiniz. Minimum adet sınırı yoktur.

İstisnai olarak tehlikeli maddeler ve gönderimi yasak ürünleri göndermekten kaçınmanız gerekir. Buradan, Amazon Lojistik tarafından yasaklı ürünler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
İstediğim ürünlerin siparişlerini kendim göndermeye devam edebilir miyim?
Envanterinizde belirlediğiniz ürünler için Amazon Lojistik’ten yararlanırken, envanterinizin geri kalanı için siparişlerini kendiniz yönetmeye devam edebilirsiniz.
Müşteriler Amazon Lojistik kullandığımı nereden anlayacaklar?
Amazon Lojistik üzerinden satılan ürünleriniz için Amazon Prime etiketi kazanırsınız. Böylece ürünlerinizi müşterilerinize Amazon Lojistik’in hızlı ve güvenli teslimat güvencesiyle sunarsınız.

Amazon Lojistik ile işinizi büyütün
Satışa bugün başlayın

Erken kayıt olun, fırsatlardan faydalanın, Amazon.com.tr müşterilerine erişin
Hesabınızı hemen açın ve aylık 99 TL + KDV tutarındaki üyelik ücretinden muaf olun! *

* Fırsat, Amazon.com.tr'ye kayıt olan mevcut ve yeni satıcı hesapları için geçerlidir. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar fırsattan otomatik olarak yararlanmış olur. Fırsat süresince satıcılar, 99 TL + KDV olan aylık abonelik ücretini ödemezler ancak Amazon’da Satış ücret çizelgesinde belirtildiği üzere, ilgili kategorilerin satış komisyonunu öderler. Bu fırsat sınırlı bir süre için geçerlidir. Amazon, 3 ay önceden duyurmak şartıyla, promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını saklı tutar.
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.