Amazon'da Satış Yapmanın Maliyeti

Amazon'da Satış
Yapmanın Maliyeti Nedir?

Amazon'da Satış Yapmanın Maliyeti Nedir?

Amazon satış ücretleri her satıcının merak ettiği konular arasında yer alır. Amazon satışları için ne kadar harcama yapılması gerektiği konusunda net bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü fiyatlar; ürün çeşidine ve kategorisine göre oldukça değişkendir. Amazon’da satış yapmak için yapılması gereken masraflardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

Araştırma Masrafları: Ürün araştırmak için analiz programlarından yardım alabilirsiniz. Bu sayede az masrafla çok fazla vakit harcamaktan kurtulabilirsiniz.

Ürün Tedarik Masrafları: İmalatçıdan aldığınız ürün numunelerinin çoğu ücretsiz olsa da uzak yerlerden uçaklarla getirilen numuneler için belli bir ücret ödemeniz gerekir. Ayrıca ürünlerinizin hangi ürünlerle rekabet ettiğini görmek için rakiplerinizin ürünlerini satın almak için de küçük bir bütçe ayırabilirsiniz. Bu isteğe bağlıdır; ancak ürünlerinizi geliştirebilmeniz ve bu sayede kârınızı artırmanız için çok önemlidir.

Tasarım Masrafları:
Ürünün tasarımı oldukça önemlidir. Bu konuda yeterince görsel tasarım programı bilgisine sahip değilseniz dışardan profesyonel bir hizmet alabilirsiniz. Logo tasarımı, ürün maketi, web sitesi oluşturma gibi masraflar burada yer alır.

Amazon Masrafları: Amazon’da satış yapmak için belli bir ücret ödemek gerekebilir. Satış yapacağınız ülkenin gerekliliklerini kontrol etmelisiniz. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren Amazon Türkiye’de satış yapmak için kayıt olan tüm satıcılar aylık 99 TL + KDV tutarındaki üyelik ücretinden muaftır ancak Amazon’da Satış ücret çizelgesinde belirtildiği üzere, ilgili kategorilerin satış komisyonunu öderler. Bu fırsat sınırlı bir süre için geçerlidir. Amazon, 3 ay önceden duyurmak şartıyla, promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını saklı tutar.

Türkiye'de ücretlendirme hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Amazon'da Satıcı Ücretleri

Amazon’un ücret yapısında 2 temel bileşen bulunur. Amazon satıcı ücretleri, aylık üyelik bedeli ve satış hizmet bedelinin toplanmasıyla hesaplanır. Satış hizmet bedeli ise satıcıların sattıkları her ürün için ödedikleri hizmet bedelini ifade eder. Bu bedel ürünün kategorisine göre değişiklik gösterir. Satış hizmet bedelini hesaplamak için toplam satış fiyatını bilmek ve kategoriye göre belirlenen komisyon yüzdesini bilmek gerekir. Müşterinin ödediği toplam tutara, toplam satış fiyatı adı verilir. Ürün fiyatı, kargo, hediye paketi gibi masrafların tümünü içerir.

Amazon'da satış yapmak için hesap açmanız şarttır. Bu hesabı açabilmek için bazı bilgilerinizi girmelisiniz. Bunlar:

İşletme e-posta adresi
Geçerli kimlik bilgileri: Birincil irtibat kişisi, hesap sahibinin kendisi ya da hesap sahibinin adına şirket içinde Amazon Türkiye’de satıştan sorumlu olacak kişidir.
Şirket kayıt bilgileri: İşletme türü, şirket sicil numarası, şirket vergi numarası ve kayıtlı iş adresi bilgisi
Kimlik ve adres doğrulaması için adres kanıtı: Kredi kartı ekstresi ya da banka hesabı dekontu
Ödeme yapılabilecek kredi kartı: Geçerli ve süresi dolmamış bir şahıs ya da şirkete ait kredi kartına ihtiyacınız olacak. Üyelik aşamasında bir tutar çekilmez ancak kredi kartı, hesap bakiyeniz yeterli olmadığı zamanlarda Amazon Türkiye satış ücretlerini tahsil etmek için kullanılabilir.
Telefon numarası: Ülke koduyla birlikte geçerli bir telefon numarası

Amazon'da satış yapabileceğiniz kategoriler ve kategori bazında satış komisyonları için tıklayın.

Biliyor musunuz?

Amazon’un farklı uluslararası mağazalarında satış deneyimi yaşayabilir ve işletmenizi kolayca yönetebilirsiniz. Hesaplarınızı birleştirerek farklı ülkelerin araçlarına erişebilirsiniz. Abonelik ücretlerinde de çeşitli indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 20.03.2023
Güncellenme tarihi: 20.03.2023
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.