Amazon’da Satabileceğiniz Ürünler & Kategoriler

Amazon’da Satabileceğiniz Ürünler Ve Kategoriler

Amazon’da Satış Yapabileceğiniz Kategoriler

Amazon’da ürün satmak isteyen satıcıların hangi kategorilerde ürünleri listeyebileceklerini bilmesi gerekir. Her satıcının ilk başta aklına gelen temel sorular arasında “hangi ürünleri satmalıyım?” düşüncesi yer alır. Amazon’da satış yapılabilecek ürünlerle ilgili satıcılara pek çok öneri verilebilir. Hayati öneme sahip ürünlerin dışında insanların hayatını kolaylaştıran pek çok ürün de satış için tercih edilebilir. Amazon’da en çok satılan ürünler ile ilgili kısaca aşağıda bilgi verilmiştir:

Bebek Ürünleri

Bebeklerle ilgili her türlü ürün, Amazon’da ebeveynler ve bebeklere yönelik hediyelik eşya arayan kullanıcılar tarafından her mevsim talep edilebilir. Bebek kıyafetleri, oyuncaklar, beslenme araçları, eğitici gereçler ve bebeklerin ihtiyacını karşılayan her türlü ürün ebeveynlerin ilgisini çeker. Özellikle ilk çocuğa sahip olacak ebeveynler daha çok alışveriş yapma eğilimindedir. Bu yüzden bu ebeveynleri hedef kitle olarak seçmek oldukça önemlidir.

Amazon içinde en çok para harcanan kategorilerin başında gelmektedir. Çünkü insanlar bebekleri için her zaman en iyisi ve sağlıklısını ister; bu yüzden daha fazla harcama yapma eğilimindedirler. Ancak bir satıcı bu kategoride ürün satmak isterse, mutlaka Amazon Satış Destek birimine danışmalıdır. Sağlıkla çok yakından ilgili bir kategori olduğu için bazı ürünlerin satışında dökümanlar istenebilir. Tedarikçiden temin etme şartıyla, Amazon satıcılara bu kategoride satış yapma izni verir.

Evcil Hayvan Malzemeleri

Evcil hayvan ürünlerinin fazla talep alması çok normaldir; çünkü pek çok evcil hayvan sahibi onları ailesi olarak görür. Bu yüzden de onlar için çok fazla alışveriş ve harcama yapabilir. Bakım eşyaları, şampuanlar, kedi kumları, evcil hayvan oyuncakları ve aksesuarları gibi daha pek çok ürün temel ihtiyaç olarak görülür. Bu ürünlerin yıl boyu satış oranı yüksek olur.

Kozmetik Ürünleri

Amazon’un sağlık kategorisinde yer alan güzellik ürünleri oldukça fazla satış oranına sahiptir. İnsanlar ciltlerini, saçlarını, dişlerini ve tırnaklarını güzelleştirmek için pek çok kozmetik ürünü kullanır. Bu alan oldukça geniştir; bu yüzden tek bir ürün grubuna odaklanmak gerekir. Örneğin; yüz maskeleri veya vücut bakım ürünleri gibi bir alana yönelmek avantajlı olabilir.

Takı ve Saatler

Amazon’dan ürün satmak için takı ve saatler iki uç seçenek sunar. İlki pahalı ve marka ürünler satmak; ikincisi ise bulunabilen fiyatı görece daha düşük ancak dikkat çekici ürünlere yönelmek. Bu seçimi yaparken tamamen mağazanın ve vizyonun bulunmasına bakılabilir. Yine de takı ve saatler, hediyelik eşya olarak da sıklıkla tercih edildiğinden güvenilir ürünler arasında yer alır.

Mutfak Eşyaları

Satıcılar, düzenli olarak kendi mutfaklarında en sık kullandıkları ürünleri düşünerek hangi mutfak eşyalarını satacaklarına karar verebilir. Örneğin; bardaklar, bıçaklar, saklama kapları, tencereler, konserve açacakları, pratik gereçler vb. bunlar arasında sayılabilir. Her mutfakta mutlaka yer alan veya işleri kolaylaştıran mutfak eşyaları, ürün seçimi açısından oldukça mantıklıdır.

Amazon’un en hızlı ve fazla büyüyen kategorilerinden olduğu söylenebilir. Çünkü tüketicilerin ev ve mutfak ihtiyaçları süreklidir. Bu yüzden de tekrarlayan satın alımlar gerçekleştirebilirler. Ayrıca ev ve mutfak kategorisi içinde çok fazla sayıda ürün çeşidi bulunduğundan fırsatlar her zaman ön plana çıkar. Satış rakamlarının her zaman iyi seviyede olduğu bir kategoridir.

Spor Giyim Ürünleri ve İç Giyim

Kıyafet oldukça geniş bir yelpazedir ve kendi içinde çocuk kıyafetleri, spor kıyafetleri, iç giyim gibi pek çok farklı alt kategoriye ayrılır. Bunlar arasında en çok satan kategori ise iç çamaşırı ve atletik kıyafetlerdir. Çünkü yıl boyunca talep görürler ve uygun fiyata alınıp yüksek fiyatlara satılabilir. Ayrıca iç giyim eşyalarını fiziksel mağazalardan almaya çekinen kişiler de online olarak satın almaya yönelebilir.

Elektronik Aksesuarlar

Amazon’da en çok satılan ürünler arasında elektronik eşyalar için aksesuarlar yer alır. Çünkü bu ürünler ucuzdur ve pek çok elektronik eşyanın kalitesini artırmaya yardımcı olur. Pahalı elektronik ürünlerden daha fazla hizmet alabilmek için oldukça sık satın alınan ürünlerdendir.

Kitaplar

Geleneksel kitap okurlar dijital e-kitapların varlığına rağmen hâlâ baskı kitap almaya devam etmektedir. Uygun fiyatlı ve hızlı teslimat imkanı sunan Amazon, kullanıcıların kitap alırken tercih ettiği ilk platformlar arasında yer alır. Amazon'da ne satılır sorusu için kitaplar oldukça iyi bir yanıttır.

Oyuncaklar ve Oyunlar

Bu kategoride her ne kadar rekabet fazla da olsa, müşteri talebi çok yüksektir. Belli dönemlerde yeni çizgi filmlerin çıkması ve popüler olması, satışlarda ciddi bir artış görülmesini sağlar. Özellikle çocukların doğum günlerinden önce ve tatil sonrası hediye vermek için tatil öncesi dönemlerde bu kategorilerin ciroları artar. Bu kategori içinde küçük ürünler seçerek büyük fırsatlar yakalamak mümkündür.


Amazon Türkiye’de satışa başlayabileceğiniz güncel kategori ve satış komisyonları listesi için tıklayın.

Amazon Türkiye'de Çok Satanlar

Amazon Türkiye'de satışlara göre en popüler ürünleri görmek, Amazon'da en çok satanlar listesine ulaşmak için Çok Satanlar listemizi ziyaret edin.
Yayınlanma tarihi: 20.03.2023
Güncellenme tarihi: 26.12.2023
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.