Amazon Seller Central Nedir? Nasıl Kullanılır?

Amazon Seller Central Nedir? Nasıl Kullanılır?

Amazon Seller Central Nedir? Nasıl Kullanılır?

Amazon Seller Central, sizi Amazon satıcı hesabınıza ulaştıran portaldır. Bu portal sayesinde siz de bir satıcı olabilirsiniz. Eğer siz de “Seller Central nedir?” diye soruyorsanız veya “Seller Central ne demek” diye arama motorlarında arama yapıyorsanız bu yazı sayesinde ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz. Siz de satıcı olmak istiyorsanız bazı aşamaları gerçekleştirerek hedefinize ulaşabilirsiniz. Bu aşamalar şunlardır:

● Bir Amazon Seller Central hesabı açmanız gerekmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgi “Seller Central Hesap Oluşturma” kısmında verilmiştir.
● Satış yapabilmek için gerekli kriterleri sağlamanız gerekmektedir.
● Satmak istediğiniz ürünleri satıcı hesabınıza listelemeniz gerekir. Bu aşamadan sonra satış yapmaya başlayabilirsiniz.
● Siparişleri karşılayarak ürünlerinizi müşterilerinize iletebilirsiniz.
● Sipariş müşteriye ulaştıktan sonra ödemenizi alabilirsiniz.

Amazon Seller Central Nedir?

Seller Central, Amazon üzerinde çoğu kişinin perakende bir şekilde satıcı olmasını sağlayan çevrimiçi bir platformdur. Amazon Seller Central vasıtasıyla siz de online mağazanızı açabilir ve kolay bir şekilde satıcı olabilirsiniz. Amazon satıcısı olarak kaydolduktan sonra satıcı merkeziniz olan Seller Central hesabınıza erişebilirsiniz. Seller Central’ı Amazon.com.tr'de satış yapmak için kullanabileceğiniz, pazara açılma kaynağınız olarak düşünün. Amazon.com.tr işiniz için bir aracı olup satış hesabınızı yönetebileceğiniz, ürün bilgileri ekleyebileceğiniz, stok güncellemeleri yapabileceğiniz, ödemeleri yönetebileceğiniz ve Amazon.com.tr işinizde gezinmenize yardımcı olacak yararlı içerikler bulabileceğiniz tek durak noktasıdır. Ayrıca tüm ürünlerinizi listelediğiniz yerdir. Amazon Seller Central satıcı hesabınızı yönetebildiğiniz, envanterde yenilik yapabildiğiniz, ödemeleri yönetebildiğiniz ve daha pek çok şeyi yerine getirebildiğiniz bir alandır. Amazon Seller Central ile yapabileceklerinizden bazıları aşağıda paylaşılmıştır. Amazon satıcı paneline giriş yaptıktan sonra:

● Envanterinizi görüntüleyebilir, takip edebilir ve yeri geldiğinde envanterinizi güncelleyebilirsiniz.
● Sizin için özel olarak hazırlanan işletme raporlarını görüntüleyebilirsiniz.
● Müşteri ölçüm araçlarını kullanarak satıcı performansınızı ölçebilirsiniz.
● Seller Central Satıcı Destek Ekibi ile iletişime geçebilir, gerektiğinde ise yardım taleplerinde bulunabilirsiniz.
● Satışını yaptığınız ürünlerin günlük satışlarını kontrol edebilirsiniz.
● Kendinizi ve işletmenizi geliştirmek için Amazon Satıcı Eğitim Programı içeriklerinden faydalanabilirsiniz.

Amazon Seller Central Ne İşe Yarar ve Avantajları Nelerdir?

Amazon Seller Central’de pek çok farklı metrik vardır. Bu metrikler sayesinde Amazon’u kullanmak daha da kolaylaşır ve satış işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Amazon Seller Central platformunun avantajlarından bazıları şunlardır:

● Amazon Seller Central en küçük satıcıdan büyük şirket sahiplerine kadar herkesin satıcı olabilmesini sağlamaktadır.
● Satış ortaklarının satışları dünya çapında Amazon'daki fiziksel ürün satışlarının yaklaşık %60'ını oluşturmakta ve bu satışlar Amazon'un kendi perakende satışlarından daha hızlı artmaktadır.
● Amazon Seller Central pek çok farklı ülkede bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da yurtdışına satış yapabilme imkânına sahip olabiliyorsunuz. Örneğin, bir Avrupa satıcı hesabı açtığınızda, Amazon, ürünlerinizi tüm Amazon Avrupa pazarlarındaki alıcılara tek bir Birleşik Satıcı Hesabı kullanarak listeleyebilme imkanı sunar. Amazon Avrupa mağazalarının hepsinde ürünlerinizi listeleyip satışa başlayabilirsiniz. Bu sayede milyonlarca müşteriye ulaşma şansı yakalarsınız. Amazon Avrupa’da satış yapmak hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
● Amazon Seller uygulamasını kullanarak cep telefonunuzdan satışları izleyebilir, siparişlerinizi gönderebilir, müşterilerinizi yönlendirebilirsiniz.
● Dünyada 14 milyon metrekarelik bir depolama alanına kurulmuş olan Amazon Lojistik, Amazon Seller Central platformu ile birlikte size hizmet vermektedir. Amazon Lojistik pek çok farklı avantaja (175’ten fazla lojistik merkezinin varlığı, depolama imkânları, ücretsiz hızlı teslimat vs.) sahiptir.
● Amazon uzmanları tarafından hazırlanmış, kendinizi ve işletmenizi geliştirmek için faydalanabileceğiniz Amazon Satıcı Eğitim Programı içeriklerinden faydalanabilirsiniz.

Amazon Seller Central Hesabı Nasıl Açılır?

Seller Central hesabı açmak için 3 farklı yolu bulunmaktadır. Bunlar:

https://satis.amazon.com.tr adresine girip “Hesap Aç” butonuna tıklayarak,
sellercentral.amazon.com.tr adresine girip “Hemen Kaydol” kısmına tıklayarak,
https://www.amazon.com.tr sayfasında “Satışa Başla” uzantısına tıklayarak

Seller central hesabı açmak oldukça kolaydır. Eğer gereken bilgileriniz hazırsa hesap açma işlemine başlayabilirsiniz. Kaydınızı oluştururken size yardımcı olması adına Amazon Satıcı Hesabı Oluşturma Rehberimizi indirebilir ve Başlangıç Kılavuzu sayfamızı detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Amazon Seller Central Nasıl Kullanılır?

Amazon Seller Central içindeki bölüm başlıklarına/sekmelere tıklayarak neler yapabileceğinize hızlıca baksanız dahi, bu siteyi büyük bir oranda çözmüş olacaksınız.

İlk bölüm Katalog bölümüdür. Bu bölüm sayesinde envanterinize yeni ürünler ilave edebilirsiniz. Buraya daha önce Amazon’da olan bir ürünü de ilave edebilirsiniz. Ayrıca bu bölümde bilgilerinizi güncelleyebilir önceki çalışmalarınızı taslak olarak kaydedebilirsiniz.

Diğer bir bölüm Envanter bölümüdür. En önemli sekmelerden biri olan envanter sekmesinde ürünlerinizi görebilir, ürünlerin stoklarını kontrol edebilirsiniz. Bu sekmede Amazon Lojistik - FBA (Fulfillment By Amazon) yani Amazonun satıcıları için geliştirdiği depolama ve lojistik hizmeti ile ilgili işlemleri de yapabilirsiniz.

Fiyatlandırma bölümü sayesinde ürünlerinizin Amazon’daki fiyatlarını değiştirebilir ve güncelleyebilirsiniz. Sizle aynı ürünü satan satıcıların ürünlerindeki fiyat değişikliklerini öğrenebilir ve ona göre bir fiyatlandırma yapabilirsiniz.

Siparişler bölümünde siparişlerinizin durumunu görebilir, hangi ürünlerin ulaştığını veya ulaşmadığını, hangi ürünlerin sevk edileceğini veya iade edileceğini öğrenebilirseniz.

Reklam bölümünde ürünleriniz için Amazon PPC (tıklama başına maliyet) kampanyaları hazırlayabilirsiniz. Daha sonra bu reklamların durumlarını da bu kısımdan takip edebilirsiniz.

Raporlar bölümünde işletmenizle ilgili tüm raporları (ödemeler, vergiler, reklamlar, siparişler) görüntüleyebilirsiniz.

Seller Central Amazon Türkiye için diğer bir bölüm Performans bölümüdür. “Performans” bölümünde insanların işletmeniz için yaptığı yorumları, bildirimleri, mesajları, garanti taleplerini ve ibraz taleplerini görebilirsiniz. Eğer satış yapmaya yeni başlayan bir kişiyseniz bu kısmı dikkatlice incelemeyi lütfen unutmayın. Ayrıca Amazon ile ilgili herhangi bir kuralı ihlal ederseniz; ilgili bilgilendirmeyi “Performans” sekmesinden alacaksınız.

Kimler Amazon Seller Central Kullanabilir?

Bir şirket sicil numarasına, vergi numarasına, e-posta hesabına, banka ve kredi kartı hesabına sahip olan her birey Amazon Seller Central’i kullanabilir ve satışlarını yapabilir. Amazon, e-ticaret için tercih edilebilecek en iyi sitelerden birisidir. Bunun için öncelikle bir hesap açmanız gerekmektedir. Hesap açmak için gerekli olan bilgiler önceki kısımlarda verilmiştir. Amazon satıcı hesabı açma işleminden sonra ürünlerinizi satmaya başlayabilir, ufak bir işletme olabilirsiniz.
Yayınlanma tarihi: 21.07.2023
Güncellenme tarihi: 21.07.2023
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.