KDV BİLGİ MERKEZİ

Avrupa’daki KDV gereklilikleri hakkında bilmeniz gereken her şey tek bir yerde

Avrupa’daki KDV gereklilikleri eğitim sayfamıza hoş geldiniz! Bu sayfa, bir Amazon Avrupa Satış ortağı olarak Avrupa ülkelerindeki KDV süreçleri hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Mevcut düzenlemelerle ve KDV yükümlülükleriyle neler yapabileceğinizle ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca, KDV uyumluluğunu sağlamak için atmanız gereken adımları ve yararlanabileceğiniz çözümleri de belirteceğiz.

Temel Kavramlar

Katma Değer Vergisi (KDV) nedir?

KDV, Katma Değer Vergisi anlamına gelir. Avrupa'daki KDV kaydı olan satıcıların, sattıkları malların fiyatına ekledikleri ve vergi beyannamelerini hazırlarken ulusal vergi makamlarına bildirdikleri bir vergidir.

Herhangi bir Avrupa ülkesinde ürün satıyorsanız, satış yaptığınız her ülkede Katma Değer Vergisi'ne (KDV) kaydolmanız gerekebilir.

KDV'ye uygun olduklarından emin olmanın her Amazon satış ortağının sorumluluğunda olduğunu ve yükümlülüklerinizden emin değilseniz profesyonel tavsiye almanız gerektiğini unutmayın.
Doküman inceleyen kadın ikonu

KDV nasıl işler?

Temel ilke, işletmelerin alışverişlerinde ödedikleri KDV'yi geri alabilmeleri ve ardından satışlarından KDV tahsil edebilmesidir. KDV'yi vergi makamlarına ödediğinizde, son tüketici satın alma fiyatının bir parçası olarak KDV'yi öder. Yalnızca satın alımlarınızda ödediğiniz KDV'yi geri alabilecek ve KDV kaydınız varsa satışlarınız üzerinden KDV tahsil edebileceksiniz.

İlgili Avrupa ülkesinde bir KDV numarasına sahip satış ortakları, KDV faturasının gerekli olduğu faturalarda müşterilere KDV oranı ve numarası da dahil olmak üzere tahsil edilen KDV'yi göstermelidir. Bu sayede müşteri satın aldığı ürüne ne kadar KDV ödemesi gerektiğini bilir.

Avrupa KDV oranları nedir?

Uygulanan toplam KDV oranları, Avrupa ülkeleri arasında (standart oran en az %15 olmalıdır) ve belirli ürün türleri arasında değişiklik gösterir. Ek olarak, bazı Avrupa ülkeleri belirli ürünler için farklı oranlar tanımlayabilmektedir.

KDV yönergeleri, ulusal hükümetlere, yalnızca iki temel kurala tabi olarak seçtikleri KDV oranı sayısını ve düzeyini belirleme özgürlüğü sunar:
  1. Tüm ürünler ve hizmetler için standart oran.
  2. Avrupa ülkesi ancak yalnızca KDV Direktifinde listelenen mal veya hizmetler için bir veya iki indirimli oran uygulamayı seçebilir.
Standart KDV oranı, Avrupa ülkelerinin muaf olmayan tüm mal ve hizmetlere uyguladığı orandır. %15'ten az olamaz, ancak maksimum limit yoktur.
Avrupa Birliği üye ülkeleri genelinde KDV oranları
Üye ülke
Kod
Standart oran
Almanya
DE
%19
Fransa
FR
%20
İtalya
IT
%22
İspanya
ES
%21
Polonya
PL
%23
Çek Cumhuriyeti
CZ
%21
Hollanda
NL
%21
Finansal dosyalar ikonu

KDV beyannamesi nedir?

KDV kaydı yaptıran her kişi, ilgili her dönem için KDV beyannamesi vermekle yükümlüdür. KDV beyannamesi, ilgili dönemdeki işlemleriniz hakkında bilgi verme ve ödeyeceğiniz KDV tutarının (veya fazla ödeme durumunda alacağınız KDV tutarını almak için) raporunu hazırlama ve vergi makamlarına sunma sürecidir.

KDV beyannamesi, müşterilerden toplanan KDV, tedarikçilere ödenen KDV'nin yanı sıra sınır ötesi satışlar, sınır ötesi iktisaplar, ithalat ve ihracat ile ilgili bilgileri içerir.

SSS:

Ne sıklıkla beyannameleri sunmalıyım?

Bu durum Avrupa ülkesi taleplerine ve o ülkedeki satış ortağının yükümlülüklerine bağlıdır. Birçok Avrupa ülkesi, beyannamelerin her ay veya üç ayda bir sunulmasını şart koşar. Size daha fazla yol göstermesi için lütfen bir vergi danışmanına danışın.

Gümrük vergisi nedir?

Avrupa dışından Avrupa ülkesine gelen bir malın ithalatında gümrük vergisi ödenebilir. Gümrük vergisi oranı, ithal edilen ürün için geçerli olan HS emtia koduna göre belirlenir ve malların menşeinden etkilenebilir. Gümrük vergileri ve ithalat KDV'si, malların gümrük değerinin yüzdesi üzerinden hesaplanır. Daha fazla bilgi için lütfen vergi danışmanınıza danışın.

SSS:

Satış ortağı olarak Gümrük Vergisi benim için ne anlama gelir?

Avrupa dışından ithal edilen malların gümrük kontrollerinden geçmesi gerekebilir. Gümrük kağıtları / belgeleri (örn. Gümrük beyannamesi) hazırlanmalı ve ithal edilen mallarla taşınmalıdır Bu belge, ödenecek gümrük vergilerini / vergileri doğrulamak için gümrük makamları tarafından kullanılan temel bilgi kaynağıdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda gümrük makamları, ne kadar gümrük vergisi ve / veya vergi ödenmesi gerektiğini belirlemek için malları kontrol edebilir ve malların Avrupa yönetmeliklerine uygunluğunu sağlamak da dahil olmak üzere daha fazla bilgi talep edebilir.
Paletin üstünde Amazon kolileri

İthalat KDV’si nedir?

İthalat KDV'si, ödenmesi gereken gümrük vergilerine ek olarak, gümrük vergisi ödenmiş malların Avrupa dışından bir Avrupa ülkesine ithalatında da ödenebilir. Bu, malların gümrük değeri ve ilgili vergiler üzerinden hesaplanır. İthalat KDV'si, malların gümrük makamlarına beyan edildiği ve malların "sahibi" olduğunuz ülkede KDV için kayıtlı olmanız koşuluyla normalde KDV beyannameniz yoluyla geri alınabilir.

Faturalandırma nedir?

Birçok Avrupa ülkesinde müşteriler KDV faturası bekler. Mallarınızı gönderdiğiniz ve müşterinin bulunduğu ülkedeki KDV yasaları KDV faturası düzenlemenizi gerektirebilir. KDV faturası düzenleme süreci ülkeye göre değişir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

SSS:

Satış ortağı olarak faturalandırma benim için ne anlama gelir?

Avrupa KDV kaydı olan tüm Satış ortaklarının, Amazon Business müşterilerine her sipariş için geçerli bir KDV faturası sunması gerekir.
Ofisinde çalışan adam ikonu

Vergi Temsilciliği

AB merkezli olmayan satış ortaklarının KDV'ye kaydolmak için bazı AB ülkelerinde bir Vergi Temsilciliği görevlendirmeleri gerekmektedir.

Vergi temsili, bir bireyin veya işletmenin Avrupa’da yerleşik olmayan bir şirket adına KDV amaçları doğrultusunda hareket ettiği süreçtir. Avrupa ülkelerindeki birçok vergi temsilcisi Avrupa merkezli olmayan Satış ortağının KDV borçlarından müştereken ve müteselsilen sorumludur.

Bir Satış ortağı olarak, bir vergi temsilcisinin kullanımını güvence altına almak için banka garantilerine ve ekstra ücretlere ihtiyaç olabilir. Bu ek gereksinimler, ülkeye özgü gereksinimlere ve vergi temsil hizmeti sağlayıcılarına bağlıdır.

KDV Hesaplama Hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için Satıcı Eğitim Programını ziyaret edin.

KDV yükümlülükleri

KDV numarasına ihtiyacım var mı?

İşletmenizin niteliğine bağlı olarak yönetmeliklere göre Avrupa ülkelerinden birinde bir KDV numarası için kayıt yaptırmanız gerekecektir. Bu işletmenin kuruluş yeri, lojistik modeli ve yıllık satışlarınız gibi birden fazla faktöre bağlıdır.
Doküman inceleyen adam ikonu

Avrupa genelinde KDV yönetmelikleri

Avrupa genelindeki çeşitli KDV yönetmelikleri nelerdir?

İşletmenizin faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde KDV ve vergi yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz sizin için önemlidir. KDV yükümlülüklerinizi nasıl yerine getireceğiniz konusunda rehberlik için lütfen vergi danışmanınıza danışın. Avrupa genelinde uyumluluk gereksinimlerinin tanımlanmasında birden fazla faktör yer alsa da, bunları bir Satış ortağının bakış açısıyla Amazon pazarları için özetledik.

Amazon KDV Hizmetleri

Amazon KDV Hizmetleri nedir?

Amazon'daki KDV hizmetleri, Avrupa KDV kaydınızı yönetmenize ve yükümlülüklerinizi yerine getirmenize olanak tanıyan bir KDV uyum çözümüdür. Şu anda Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya ve Çekya’da KDV uyumluluğunu sağlamak için birden fazla vergi hizmeti sağlayıcısıyla işbirliği yapıyoruz.*
*Amazon'daki KDV Hizmetleri, harici Vergi Hizmeti Sağlayıcıları tarafından sunulup bu hizmetlerin hüküm ve koşullarına tabidir. Amazon, KDV uyumluluğu veya danışmanlık hizmetleri sağlamaz.

Özellikler ve avantajlar

Checklist

Biz KDV uyumluluk süreçlerinizi basitleştirirken işinizi iyileştirmeye odaklanabilirsiniz

Amazon'da KDV Hizmetleri; güvenilir vergi hizmeti sağlayıcılarıyla birlikte çalışarak KDV kaydınızı ve dosyalama gereksinimlerinizi yerine getirmek için elverişli ve uygun maliyetli bir KDV uyumluluk çözümüdür. Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya ve Çekya’da kullanıma sunulmuştur.
Müşteri desteği ikonu

Amazon Seller Central'ınıza entegre edilmiştir

Sınıfının en iyisi vergi hizmeti sağlayıcılarından, doğrudan Amazon kontrol panelinizden destek alın.
Otomatik KDV Bildirimleri ikonu

Amazon dışındaki işlemleri de destekler

KDV için kaydolun ve Amazon dışındaki satışlar için de KDV’leri kayda geçirin. Arkanıza yaslanın, tüm işlerinizi bize bırakın.
Cüzdan ve para birimi ikonu

İşlerinizi geliştirirken, sınırları ortadan kaldırmak için destek alırsınız

AB genelinde serbestçe satış yapabilmeniz için gerekli olan tüm KDV numaralarını edinmek için destek alın.
Amazon'da KDV Hizmetlerine kaydolarak tüm bu özellikler ve avantajlardan faydalanabilirsiniz!
Uçuşa hazır roket ikonu

KDV hakkında daha fazla kaynak

Sıkça Sorulan Sorular

Avrupa’da Katma Değer Vergisi (KDV) hakkında sık sorulan soruların yanıtlarını alın.
Avrupa’da Katma Değer Vergisi yükümlülüklerine uymamak nasıl sonuçlar doğurur?
AB ülkeleri, uyumlu bir KDV rejimi uygulamaktadır. AB içinde KDV kaydı ve devam eden uyumluluk gerekliliklerine uyulmaması ciddi sonuçlar doğurur:

- Tipik olarak, uygun (Avrupa) vergi makamlarına ödemeniz gereken KDV'yi ve ödenmesi gereken tarihten itibaren KDV'nin faizini ödemeniz gerekir. Bu, genellikle bir KDV kayıt numarası almanız, satışlarınızdaki KDV'yi hesaba katmanız ve KDV'yi vergi makamlarına göndermeniz gereken tarihten başlar (bu süre içinde satışlarınızdan KDV tahsil etmemenize rağmen).

- Vergi makamları KDV yükümlülüklerinize uymadığınızı fark ederse mali bir ceza ödemeniz gerekebilir. Cezanın miktarı genellikle ödenmesi gereken KDV miktarına ve kayıt yükümlülüklerinizi yerine getiremediğiniz sürenin uzunluğuna bağlı olacaktır. Geç kayıt cezaları, genellikle vergi makamlarına havale edilmesi gereken KDV tutarına dayalı bir yüzdedir. Cezaların hesaplanma yolları ülkeden ülkeye farklılık gösterir. KDV yükümlülüklerinize kasıtlı olarak veya isteyerek uymazsanız devlet yetkilileri tarafından cezai kovuşturmaya da maruz kalabilirsiniz.

Amazon'un KDV uyum yükümlülüklerinize uymadığınız konusunda bilgilendirilmesi durumunda, Amazon web sitelerinde satış ayrıcalıklarınızı kaybedebilirsiniz. KDV'ye uygunluğunuzu ispatlayana kadar yeniden listelemeniz engellenecektir.

KDV Kaynakları web sitesinde, KDV uyumu ile ilgili yükümlülüklerinizi değerlendirmenize yardımcı olabilecek bazı yararlı bilgiler verdik. Bununla birlikte, bu bilgilerin kapsamlı bir kılavuz veya vergi tavsiyesi olması amaçlanmamıştır ve yükümlülüklerinizden emin değilseniz ilgili vergi dairesinden veya bağımsız bir vergi danışmanından tavsiye almanızı öneririz.
KDV nasıl tahsil edilir ve geri ödenebilir?
KDV'yi tahsil etmek için önce KDV'ye kaydolmanız ve bir KDV numarası almanız gerekir. KDV kaydı yaptırdıktan sonra, kayıtlı olduğunuz Avrupa ülkesi için geçerli KDV kurallarına tabi olursunuz, ancak bu normalde satışlarınızda KDV (varsa) ödemeniz gerektiği ve bu KDV'yi, KDV uyumlu bir faturada belirtmeniz gerektiği anlamına gelir. (lütfen fatura gereksinimleriyle ilgili özel tavsiyeler için vergi danışmanınıza danışınız).

Yerel bir vergi makamına ödenmesi gereken, yani müşterilerinizden tahsil edilen KDV tutarı, ticari satın alımlarınız / maliyetleriniz için tahakkuk eden KDV ile dengelenebilir (KDV'nin geri alınabileceği maliyetler konusunda lütfen bir vergi danışmanına danışın).

Kayıt yaptırdığınız her ülkede KDV bildirimi ve faturalama gereksinimlerini kontrol etmeniz gerektiğini lütfen unutmayın. Bu gereksinimler benzer olsa da önemli farklılıklar olabilir.
Nasıl birden çok ülkede KDV'ye kaydolunur?
Malları birden çok Avrupa ülkesinde depolar, taşır veya satarsanız, birden çok ülkede KDV için kaydolmanız gerekebilir. Böyle bir durumda, birden fazla ülkede KDV beyannamesi göndermeniz gerekebilir.

Birden fazla ülkede KDV kayıt olma şartları değişiklik gösterir ve özellikle malları birden fazla Avrupa ülkesinde depoluyorsanız veya Avrupa içinde mesafeli satış yapıyorsanız bir vergi danışmanına danışmanızı öneririz.
Avrupa dışından bir Avrupa ülkesine ürün satıyorum (Avrupa'da bir iş kuruluşum yok ve Avrupa’da mal depolamıyorum). KDV kaydı olmam gerekiyor mu?
Şu anda yalnızca bir alan ve 5 satıra kadar metin özelleştirmesine yönelik akışları destekliyoruz. Görsel özelleştirme ve ürün yapılandırması, hala tek tek manuel yüklemedir.
Başka bir ülkeden bir Avrupa ülkesine ürün satıyorum. KDV için nereye kaydolmam gerekiyor?
Bir Avrupa ülkesinden başka bir Avrupa ülkesine mal satarken, KDV gerekliliklerinin ve oranlarının ülkeden ülkeye farklılık gösterebileceğini bilmelisiniz. Mallarınızı bir Avrupa ülkesinde depoluyorsanız, o Avrupa ülkesinde KDV kaydı yaptırmanız gerekebilir. Buna ek olarak, kendi ürünlerinizi bir Avrupa ülkesinden diğerine aktarırsanız veya Amazon (Amazon Lojistik) ürünlerinizi bir Amazon lojistik merkezinden, ürünlerinizin depolayabileceğiniz başka bir ülkeye aktarırsa, transfer de KDV beyannamesinde raporlanması gereken bir işlem olarak değerlendirilebilir. Amazon pazaryeri web sitesi konumlarında, mallarınızı teslim ettiğiniz ülkelerde, mallarınızı teslim ettiğiniz veya gönderdiğiniz ülkelerde veya diğer ülkelerde (örn. Avrupa dışından malların ithal edildiği ithalat ülkesi) dahil olan KDV yükümlülükleri de dahil olmak üzere geçerli olan KDV yükümlülüklerini yerine getirmekten sorumlusunuz.
KDV eşiğini geçtikten ne kadar sonra Seller Central’a bir KDV numarası yüklemem gerekir?
Eşiği aşacağınızı veya başka bir KDV kayıt şartını ihlal edeceğinizi tahmin ettiğiniz anda hesabınızı izlemeli ve ilgili vergi dairesine veya Amazon'daki KDV Hizmetlerine başvurmalısınız. Bu zamanın verilmesi süreci tamamlamanız için ise eşiği aşmadan yeterli zaman önce KDV numaranızı almak için başvurmanızı öneririz.
Avrupa KDV kayıt numarası ile yerel KDV numarası arasındaki fark nedir?
Avrupa KDV kayıt numarası: VIES'de doğrulanan ve listelenen KDV kayıt numarasıdır. Avrupa KDV kayıt numarasında numarayı veren ülkeden bir ülke ön eki mevcuttur.(örneğin, İtalya için IT, İspanya için ES).

Yerel KDV kayıt numarası: Yerel bir KDV kayıt numarasında ülke ön eki bulunmaz ve ilkesel olarak yalnızca numarayı veren ülkedeki yerel işlemler için kullanılması amaçlanmıştır (örneğin, yerel bir tedarikçiden satın alımlar).
Vergi numarası nedir?
Vergi numarası, Satış Ortağının işinin yasal olarak kurulduğu ülke tarafından verilen, resmi olarak verilmiş vergi kimlik numarasıdır. Örneğin, işletmeleri yasal olarak Fransa'da kurulmuşsa, yerel vergi kimlik numarası SIRET numarasıdır. Benzer şekilde, eğer işleri yasal olarak Çin'de kurulmuşsa, yerel vergi kimlik numarası Uniform Social Credit Code veya bir birey olarak faaliyet gösteriyorsa, Çin kimlik kartlarından alınan kimlik numarasıdır.
KDV numaram için kaydedilen işletme adı, bir yazım hatası nedeniyle Seller Central yasal adımla eşleşmiyor. Ne yapmalıyım?
Yasal adınızla eşleşmeyen KDV numaralarını kabul edemiyoruz. Kayıtlı KDV numarası için işletme adınızı güncellemek veya satış ortağı hesabınızdaki yasal isme ait yeni bir KDV numarası almak için ilgili vergi makamıyla iletişime geçmelisiniz.

Ayrıca Seller Central'da işletme adınızı değiştirmeyi de seçebilirsiniz, ancak bu, hesap doğrulama sürecini (yeniden) başlatabilir ve bu doğrulamayı temizlemek için ilgili kanıtı sağlamanız gerekecektir.
Seller Central’da KDV numarasını nereye ekleyebilirim?
Not: Bu sayfadaki bilgiler vergi tavsiyesi, yasal tavsiye veya diğer profesyonel tavsiyeler niteliğinde değildir ve bu şekilde kullanılmamalıdır. KDV yükümlülüklerinizle ilgili özel tavsiyeler için bir vergi danışmanına danışmanızı öneririz.
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.