Amazon'da Satış Yapmanın Avantajları

Amazon'da Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Amazon'da Satış Yapmanın Avantajları

Global bir e-ticaret sitesi olan Amazon, satıcılar ve alıcılar için pek çok avantaj sunar. Amazon’daki satıcılar kendileri için büyük ve yeni bir satış kanalı elde edebilir. Bu sayede pek çok avantaja sahip olabilir. Bunlar kısaca aşağıda sıralanmıştır:

● Güvenli ve kolay satış yapmayı sağlar. Amazon’un altyapısı müşteriler için maksimum güvenlik sağlarken, satıcılar için de güvenli bir satış ortamı sağlar.

● Yüksek trafik kanalına sahip olduğu için kısa süre içinde müşteri kitlesini artırmak mümkündür. Bu da satışların artmasını sağlar.

● Mağazalar, çeşitli yöntemlerle ürünlerini ön plana çıkarabilir. Bu sayede müşteriler, ürünleri alırken mağazayı da keşfeder. Yeni müşteri kazanmak oldukça kolaydır.

● Çok büyük olduğu için ürün çeşitliliği fazladır. Müşteriler de bunu bilerek Amazon’a girer ve aradığı her şeyi kolayca bulabilir.

● Amazon, müşteri memnuniyetine çok önem verir. Maksimum kalitede müşteri hizmeti sunarak mağazaların da prestijinin artmasını sağlar. Zaten Amazon’un müşteri memnuniyeti şartlarını sağlamayan satıcılar, mağaza açamaz. Yani satıcılar, Amazon sayesinde otomatik olarak kendilerini geliştirmiş olur.

● Verilen hizmete bakıldığında Amazon’un komisyon oranları oldukça makuldür.

Amazon’da satış yapmak istiyorsanız Amazon’un koşullarına uygun olarak bir mağaza açabilir ve politikalara uyarak bu avantajları elde edebilirsiniz.

Satıcı Dostu Komisyon Ücretleri

Amazon, sahip olduğu güvenilirlik, müşteri memnuniyeti garantisi, müşteri desteği gibi konularda verdiği hizmete göre satıcılardan komisyon alır. Amazon Türkiye komisyon oranları mağazaya ve ürünün bulunduğu kategoriye göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda hangi kategorilerden ne kadar komisyon kesildiği sıralanmıştır:

Satış Komisyonları

Kategori

Satış komisyonu (+ KDV)

Satışa Uygun Kategoriler
Fotoğraf Makinesi
%6
Cep Telefonu
%6
Giyim
%14
Bilgisayar
%6
Elektronik
%6
Elektronik Aksesuarlar
%11
Kişisel Bakım Cihazları
%10
Yapı Market
%12.5
Mutfak Eşyaları ve Dekorasyon
%11
Bahçe
%10
Mobilya
%20
Mutfak (Küçük Ev Aletleri)
%8.5
Beyaz Eşyalar
%7
Oyuncaklar ve Oyunlar
%10
Kitaplar
%10
Bebek Ürünleri (Giyim hariç)
%10
Ofis Ürünleri
%11
Spor
%10
Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları
%14
Kol Saatleri
%15
Bavullar ve Seyahat Aksesuarları
%15
Güzellik
%10
Sağlık ve Kişisel Bakım
%11
Gıda Ürünleri
%10
Video Oyunu Konsolları
%7.5
Video Oyunları
%10
Otomotiv ve Motosiklet
%7
Evcil Hayvan Ürünleri
%11.5
Müzik Ekipmanları ve Enstrümanları
%10
Diğer her şey
%10

Güvenli Ödeme Seçenekleri

Amazon’da müşterilerin güvenli ödeme yapacakları pek çok seçenek vardır. Her zaman müşteri güvenliği ve veri gizliliğini ön planda tutan Amazon, müşterilerin kişisel bilgilerini şifreler. Bu sayede güvenli ödeme imkanı sunar. Amazon’daki satıcılar, farklı ödeme seçeneklerini kullanabilir. Bunlar aşağıda anlatılmıştır:

Kredi Kartıyla Ödeme: En kolay ödeme yöntemleri arasındadır. Kart sahibi, kart numarası, son kullanma tarihi, güvenlik kodu gibi bilgileri doldurulur. Tüm bilgiler girildikten sonra kart ekle’ye tıklanır. Amazon, bu kredi kartının geçerli olup olmadığını doğrulamak için bankayla iletişime geçer; böylece maksimum güvenlik sağlar.

Sanal Kredi Kartıyla Ödeme: Asıl kredi kartını kullanmak istemeyenler için bankalar sanal kredi kartı imkanı sunar. Bunun için 16 haneli bir kod gerekir ve bu kodla çevrimiçi olarak alışveriş yapılabilir. Bankalardan talep ederek sanal kredi kartı oluşturmak çok kolaydır. Sanal kredi kartı oluşturduktan sonra tıpkı kredi kartı seçeneğindeki gibi ödeme yapılır.

Banka Hesabıyla Ödeme: Her ürün için geçerli olmasa da Amazon’un güvenli ödeme yöntemleri arasındadır. Hesaplar ve listeler kısmından ödeme seçeneklerine tıklanır. Bir çek hesabı ekleyin seçeneğine bastıktan sonra IBAN, hesap sahibinin ismi, swift kodu gibi bilgiler girilir.

Hediye Çeki ile Ödeme: Yeni hesap açma, abonelik alma gibi farklı yöntemlerle Amazon kuponları alınabilir. Amazon hediye çekine sahip olanlar, kupon kodları ile hesaplarına çeklerini ekleyebilir. Satın alma işlemi yapılırken hediye çeki seçilebilir.


Amazon’da kullanıcılar farklı ödeme seçeneklerini tercih edebilir. Tüm ödeme yöntemleri oldukça güvenilir şekilde gerçekleştirilebilir. Ayrıca ödeme seçenekleri yalnızca müşterileri değil, satıcıları da korur. Çünkü Amazon’un altyapısı son derece güvenilirdir ve müşterilerin bilgilerini ve verilerini korur. Böylece hem kaliteli hem de güvenli online alışveriş için Amazon tercih edilebilir.

Yayınlanma tarihi: 20.03.2023
Güncellenme tarihi: 20.03.2023
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.