Amazon’da Envanter Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amazon’da Envanter Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amazon’da Envanter Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Envanter yönetimi hem büyük hem küçük tüm işletmeler ve şirketler için önemlidir. Stokların nasıl planlanacağı, malzeme ve ürün fiyatlandırma işlemi gibi oldukça karmaşık görevlerin envanter yönetimi ile üstesinden gelebilirsiniz. Bu noktada envanterle ilgili bazı kavramlara da değinmek gereklidir.

Envanter Yönetimi Nedir?

“Envanter yönetimi nedir?” gibi bir soru soruyorsanız, öncelikle buna yanıt verilmesi gerekir. Envanter sözcüğü dilimize Fransızca'dan girmiştir. Bir işletmecinin kar etme amacıyla satmayı düşündüğü ürünlere envanter adı verilir. Envanter üç kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar ham madde ve bileşenler, devam eden işler ve ürünlerdir. Şirketler ham maddeleri satın alarak onları üretim için kullanana dek depolar. Daha sonra onu ürün oluşturmak için kullanır.

Ürünlerin üreticiden kullanıcıya ulaşımına kadar takip edilmesine ise envanter yönetimi denir. Envanter yönetiminin iki düzeyde gerçekleştiği söylenebilir. Bunlar toplu envanter yönetimi ve kalem düzeyi envanter yönetimidir.

Envanter raporu, envanterin aylık durumu hakkında verilen dökümdür. Bu döküm sayesinde satılan günlük envanterin adedi, yüzdesi gibi bilgilere erişmiş olursunuz. Envanter raporunda şu başlıklar yer almaktadır:

● Ürünün başlığı,
● Ürün çeşidinin başlığı
● Stok bulundurma birimi kodu
● Bitiş dönemindeki adet sayısı

Lojistik envanter yönetimi, şirketlerin veya firmaların olası talepler hakkında fikir beyan etmeleri ve ürünlerin ve hammaddelerin planlanmasını içeren bir süreç anlamına gelmektedir. Lojistik faaliyetlerde envanter yönetimi oldukça önemli bir süreçtir. İşletme sahipleri envanter yönetiminin öneminin farkında olmalı ve ona göre hareket etmelilerdir. Eğer envanter yönetimi işlemleri en uygun şekilde yapılırsa bunun şirket veya işletme için getirisi çok büyük olacaktır.

Amazon’da Envanter Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Envanter yönetimi için öncelikle 3 adım vardır. Bu temel adımlar tamamlanarak envanter yönetimini sağlayabilirsiniz. Öncelikle envanteri satın almanız gerekmektedir. Bu bir ham madde veya bir bileşen olabilir. Envanter satın alınıp depolanır. Eğer elinizde hammadde varsa bunlar üretim tesislerine taşınır. En son yapılacak şey envanterden kar elde etmektir. Bunun için ürünler müşterilere sevk edilir.

Envanter yönetimi şirketin büyüklüğüne göre değişiklik arz etmektedir. Küçük işletmelerde depo ve envanter yönetimi, elle alınan notlar ve sipariş girdileri kullanılarak yapılabilmektedir. Ancak daha büyük bir işletme sahibiyseniz bunun için elektronik yöntemler kullanmanız gerekmektedir. Bunun için Excel programı kullanılabilir. Daha ileri seviyede ise envanter yönetimi için tasarlanmış yazılımlar kullanmak gerekir. Envanter yönetimi belli maddelerde toplanabilir. Bunlar şöyledir:

● Stok kontrolü yapmanız gerekmektedir. Stok kontrolü yaparak eldeki malzeme ve ürünleri tespit edebilir ve siparişlerinizi neye göre vereceğinize karar vermiş olursunuz. Ayrıca stok kontrolü, stokların birikimini de önlemektedir.
● Depolama ve envanter yönetimi uygun bir şekilde yapılırsa teslimat konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Ayrıca müşterileriniz bundan etkilenmezler.
● Envanter yönetimi sayesinde ileriye dönük planlar uygun bir şekilde yapılır. Depolama gibi konularda stok ve envanter yönetimi büyük fayda sağlamaktadır.
● Envanter sürecinde raporlama işlemleri önemlidir. Çünkü işletmenin durumunu asıl ortaya koyan raporlamalardır. İşletmenin durumuna göre mevcut veya yeni bir yol izlenecektir.
Amazon’da Toplu Envanter Yönetimi
Amazon envanter yönetimi kalem düzeyinde olabildiği gibi toplu şekilde de olabilmektedir. Toplu envanter sayesinde şunlar sağlanır:

● Maliyetler oldukça azalmaktadır.
● Zaman kazanılır ve iş gücü daha kolay idare edilir.
● Satışlar artmaktadır.
● Bazı pazar yerlerinde çıkabilecek aşırı satış riskini neredeyse sıfıra indirmektedir.
● İnsan kaynaklı sorunların önüne geçmektedir.
● Envanter dosyası oluşturularak raporlama işlemleri daha kolay şekilde yapılmaktadır.

Envanter yönetimi iki aşamada olur. Bunlar planlama ve hazırlık aşamalarıdır. Öncelikle süreç tasarlanmalı, bir planı yapılmalıdır. Daha sonra ise stok durumu ortaya konur. Bunun için depo envanteri sayılır. Sonrasında bu ürün ve malzemeler gerekli yerlere sevk edilir. Bunları yaparken uygun bir envanter yönetim stratejisi kullanılmalıdır. Pratik envanter yöntemine göre şunları yapmak uygundur:

● Depoları uygun bölgelere kurmak gereklidir.
● Depoların kurulumlarını ideal bir şekilde gerçekleştirmek gerekmektedir.
● Ürün ve malzemelerin şu anki durumu ve taşıma işlemini sürekli kontrol etmek gerekmektedir.
● Envanter oluşturma işlemi için ögelerini gruplarda toplamak gereklidir.
● Envanter ile ilgili işlemler için gelişmiş yazılımlar kullanmak gerekir
● Özellikle bulut tarzında bir yazılım kullanılması önerilmektedir.
Yayınlanma tarihi: 17.07.2023
Güncellenme tarihi: 17.07.2023
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.