Amazon Kolay Gönderi Nedir?

Amazon Kolay Gönderi Nedir?

Amazon Kolay Gönderi Nedir?

Çevrimiçi alışverişte satın alım işlemlerinin birçok aşaması vardır. Bu aşamalardan biri kargo aşamasıdır. Kargo, bir şirketin taşıdığı yük olarak adlandırılır. Amazon satış ortaklarına farklı kargo hizmetleri sunan bir kuruluştur. Amazon'un sahip olduğu kargo hizmetlerinden biri Amazon Kolay Gönderi’dir.

Kolay Göneri’yi kullanmak için, öncelikle Amazon’da mağaza girişi yapabilmek üzere Seller Central üzerinden bir satıcı hesabı açabilirsiniz. Siz de Amazon Kolay Gönderi’yi kullanarak teslimatla ilgili sorunları ortadan kaldırmak ve işinizi büyütmek konusunda bir adım atabilirsiniz.

Amazon Kolay Gönderi Nasıl Çalışır?

Amazon Kolay Gönderi, Amazon’un sağladığı bir kargo hizmetidir. Yaptığınız satışların gönderimi için Kolay Gönderi sistemi kullanılabilmektedir. Amazon Kolay Gönderi, Amazon’un anlaşmalı kargo hizmetidir. Gönderileriniz Amazon’un anlaşmalı kargoları ile sağlamış olduğunuz adresten teslim alınarak müşterilerinize gönderilir ve Amazon anlaşmalı fiyatlar üzerinden ücretlendirilir. Bu uygulamadan faydalanarak ihtiyaç duyduğunuz teslimat desteğini çok yakınınızda hissedebilirsiniz. Kolay Gönderi işleminin bazı aşamaları bulunmaktadır:

Ürünleri Listeleme: Amazon Kolay Gönderi aşamasında karşınıza öncelikle ürün listeleme konusu çıkar. Bu işlem için öncelikle Seller Central üzerinden satıcı hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Amazon Türkiye’de satış yapmak için Seller Central’e giriş yaptıktan sonra şirket bilgilerinizi güncellemelisiniz. Güncelleme işleminden sonra ürünlerinizi başarıyla listelemeniz gerekir. Listelediğiniz ürünleri deponuzda depolamalısınız.

Amazon Kolay Gönderi Hizmetine Kaydolma: Varsayılan kargo yönteminizi, Kolay Gönderi kargo yöntemi olarak ayarlamak için yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Seller Central hesabınızda Ayarlar bölümüne girmelisiniz. Daha sonrasında karşınıza Hesap Bilgisi başlığı çıkar. Bu başlığa tıklayarak varsayılan kargo yönteminizi Amazon Kolay Gönderi olarak değiştirebilirsiniz.

Teslimat Planı: Teslimat aşamasının planlanması, siparişlerin doğru ve hatasız bir şekilde ulaşması için oldukça önemlidir. Bu sebeple teslimat planı dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bir sipariş talebi söz konusu olduğunda e-posta veya Seller Central üzerinden bir bildirim alırsınız. Seller Central hesabınızda bulunan Sipariş Yönetimi sayfanızdan tüm Kolay Gönderi siparişlerinizi planlayabilirsiniz. Tüm Kolay Gönderi siparişlerinizin sistem üzerinden planlanarak, yalnızca otomatik olarak verilen kargo etiketi ve etiket üzerinde belirtilen kargo firması aracılığı ile gönderilmesi gerekir.

Adresten Alım veya Kargo Teslimi Hazırlanması: Kargo paketleme hem alıcı hem de satıcı için oldukça önemli bir noktadır. Kargonuz için öncelikle siparişi paketlemeniz gerekmektedir. Daha sonra kargo etiketinizi yazdırarak paketlediğiniz siparişinizin üzerine yapıştırmalısınız. Siparişinizin ulaşımında adresten alım veya kargoya teslim yöntemlerinden biri seçilir. Siparişinizin ulaşımında kullanılan adresten alım yöntemi, taşıyıcı firmanın belirlediğiniz gün ve saatte siparişi almaya gelmesiyle gerçekleşir. Siparişinizin ulaşımında kullanılan kargoya teslim yöntemi ise taşıyıcı firma ile iletişime geçmeniz gereken bir yöntemdir.

Taşıyıcı firmanın ürün teslimini gerçekleştirmesi: Alıcılar takip kodu ile siparişlerinin hangi aşamada olduğunu kontrol etme talebinde bulunabilir. Bu takip kodu taşıyıcı firmanın kargoyu almasından sonra oluşur. Alıcının memnuniyetini arttıran bu olay ile siz de tercih edilme sıklığınızı arttırabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen aşamaların tamamlanması ile siz de Amazon ile Kolay Gönder üzerinden satış yapabilir, kaliteli bir satış deneyiminin keyfini sürebilirsiniz.

Amazon Kolay Gönderi Ücretleri

Kolay Gönderi belirli ücretlere tabi tutulan bir sistemdir. Bu ücretler kg/desi şeklinde hesaplama yapılarak elde edilmektedir.
Amazon Kolay Gönderi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.
En güncel Amazon komisyon oranları için ise Ücretlendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Yayınlanma tarihi: 17.07.2023
Güncellenme tarihi: 17.07.2023
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.