3D Secure (Güvenli Alışveriş) Nedir?

3D Secure (Güvenli Alışveriş) Nedir?

3D Secure (Güvenli Alışveriş) Nedir?

E-ticaretin gelişimi ile evlerimizden çıkmadan alışveriş yapma imkanına sahip olabiliyoruz. E-ticaretin bu konforundan faydalananların soracağı sorulardan biri de “e-ticarete nasıl başlanır” sorusudur. E-ticarete başlamak için "E-ticaret Rehberi" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-ticaret sayesinde internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde genelde kart kullanımı yaygındır. Kart bilgilerinizi internet ortamına sunmak ise sizi bazı hususlarda tedirgin edebilir. Bu konuda 3D secure sistemi size ışık tutacak bir teknolojidir. “3D secure nedir?” sorusuna “3D secure, alışverişinizin ödeme aşamasında kullanacağınız 3 boyutlu bir güvenlik sistemi” cevabı verilebilir. Peki, bahsi geçen 3D secure güvenilir mi? Bu soruya ödemenin ilgili banka kanalı ile yapılması sebebiyle güvenli olduğu cevabı verilebilir. Bankaların firmalarla anlaşması sonucu 3D secure sistemini siz de kartınızda kullanabilir, emniyetli alışverişin keyfini sürebilirsiniz.

3D Secure Ne İşe Yarar?

İnternet alışverişinde kullanılan banka kartınız, tehlikelerle karşılaşabilir. Bu tehlikeleri önlemek adına 3D Secure sistemi kullanılır. Siparişiniz esnasında banka, alışveriş onayı vermeden önce sizi 3D secure ekranına yönlendirir ve şifre talep eder. Bu durum “3D Secure şifresi nedir?” sorusunu doğurur. 3D Secure şifresi, kredi kartı sağlayıcısı olan banka aracılığıyla tanımlanan şifreye denir. Gün geçtikçe artan dijitalleşme karşısında 3D Secure sisteminin kullanılması, önem arz eden bir husustur. Siz de emniyetli alışveriş yapmak istiyorsanız ve “3D Secure nasıl açılır?” diye düşünüyorsanız bankanıza başvurabilirsiniz. 3D Secure açma işlemini banka aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Açmak yerine sistemden memnun kalmadıysanız “3D Secure nasıl kapatılır?” diye düşünebilirsiniz. 3D Secure kapatma işlemi yapmak isterseniz, açma işlemi gibi bankanıza başvurabilirsiniz.

3D Secure Nasıl Çalışır?

Yaygınlaşmakta olan e-ticaret sistemi ve bu sistemin sağladığı olanaklar, online alışverişin tercih edilmesini arttırmaktadır. Online alışveriş yapmak istediğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta güvenlik konusu olabilir. Bu noktada sıkça karşılaşılan soru ise “internetten alışveriş güvenli mi?” sorusu olabilir. İnternetten alışveriş yapılırken, yeterli ve doğru güvenlik uygulamaları sayesinde alışverişinizi sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamalardan biri 3D secure uygulamasıdır.

Peki, sıkça kullanılan 3D Secure ile ödeme nedir? 3D Secure ödeme, alışverişinizin satın alım aşamasında bilgilerinizi doğruladıktan sonra karşınıza bir ekran çıkar. Bu ekranda sizden şifre istenmektedir. Şifreniz telefonunuza banka yoluyla SMS (kısa mesaj) şeklinde gönderilir. Bu şifre tek kullanımlık bir şifredir. 3D Secure aktifleştirme yaptıktan sonra siz de rahatlıkla bu güvenlik sistemini kullanabilirsiniz. Peki, 3D Secure nasıl aktif edilir? 3D secure aktivasyonu için bankanıza başvurmanız yeterli olacaktır.

3D Secure Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Kredi kartı 3D secure açtırma işlemini bankalar üzerinden gerçekleştirerek 3D Secure güvenliğini aktifleştirebilirsiniz. Korunaklı alışveriş için sevilerek kullanılan bu sistem, bazı avantajlara sahiptir. Bu avantajları aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz:

● Kartınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda işlem uygulanarak sahtecilik yapılmasının önüne geçilir. Dolandırılmazsınız.
● 3D Secure özelliği sayesinde oluşan güvenli ortam, huzurlu bir alışveriş yapılması sağlar.
● Kart verilerinin kullanılması ve satılmasının önüne geçilir.
● Sipariş sitesi sahiplerinin ve bankaların sahtecilikle ilgili sorun yaşamayarak güvenli bir altyapı sağlamasına olanak sağlar.
● Alıcılar kimlik doğrulaması yaptığından dolayı ters ibraz yapmak zorunda kalmazlar.

Yukarıdaki maddelerde görüldüğü üzere 3D Secure sisteminin pek çok avantajı bulunmaktadır. 3D Secure bulunan güvenli internet alışveriş siteleri, aradığınız emniyeti size sunmak için kaçınılmazdır. Bu sebeple 3D Secure olmadan alışveriş yapılması pek tavsiye edilmeyen bir seçenektir fakat bazı zamanlarda yapılmak zorunda kalınabilir. Örneğin; cep telefonunuzla ilgili bir sıkıntınız var ise 3D Secure kullanmayan siteler kullanarak alışverişinizi yapabilirsiniz. Fakat 3D Secure kullanılmaması risklere açık bir ortam oluşmasına sebep olabilir.

3D Secure Sisteminin Dezavantajı Var Mıdır?

3D Secure sistemi avantajları ile ilgiyi üzerine çeken bir sistem olmasına karşın, dezavantajları dolayısıyla da bazı kişiler tarafından tercih edilmez. Bu dezavantajlardan şu şekilde bahsedilebilir:

● Yapılan işlem çok aşamalı olması sebebiyle uzun vakit alabilmektedir. Bu bekleme ve süreç alıcıyı sıkıntıya sokabilir.
● Bankadan gelmesi beklenen tek kullanımlık şifre ile ilgili kısa mesajın zamanında gelmemesi, işlemi tekrarlamak zorunda bırakan bir sorundur.
3D Secure doğrulama hatası, alıcının girdiği şifrenin kabul edilmemesi ile ortaya çıkar. Bu hatanın birçok sebebi vardır. Zaman kaybettirir.

Yayınlanma tarihi: 14.07.2023
Güncellenme tarihi: 14.07.2023
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.