Amazon SP-API ile Uygulama Geliştirin

Özel Geliştirici


Özel Geliştirici, Amazon API'leri ile kendi şirketlerini entegre eden uygulama(lar) oluşturan geliştiricidir. Bu geliştiriciler yalnızca kendi satış yaptıkları mağazalar için geliştirme yapar, birden fazla Satış Ortağına hizmet vermez. Satıcı Paneli (Seller Central) hesabınız üzerinden bir Geliştirici Profili oluşturduktan sonra yalnızca kendi Amazon Satış Ortağı (Satıcı) hesabınızda kullanmak üzere uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Üçüncü Parti Uygulama Geliştiricisi (Entegratör)

Üçüncü Parti Uygulama Geliştiricisi, diğer şirketlerin kullanımına açık uygulamalar oluşturan ve sunan geliştiricidir. Satıcı Paneli (Seller Central) hesabınız üzerinden bir Geliştirici Profili oluşturduktan sonra birden fazla Satış Ortağının Amazon operasyonlarını yönetmelerini sağlayan uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Amazon SP-API Servisleri

Satış Ortaklarına vereceğiniz hizmete göre aşağıdaki API servislerini dökümantasyondan inceleyebilirsiniz.

Sık Kullanılan API Servisleri:

Diğer Yararlı Servisler:

  • A+ içerik oluşturma ve düzenleme: A+ Content API
  • Satış raporları oluşturma: Sales API
  • Servis sağlayıcıların servis siparişlerini almaları ve değiştirmelerini sağlama: Services API
  • Satış Ortakları’nın müşterilerden ürün yorumu ve satıcıyla ilgili geri bildirim talep edebilmelerini sağlama: Solicitations API

4 Adımda Geliştirici Olun:

1. Adım

Amazon Satıcı Paneli (Seller Central) Hesabı Oluşturun

https://satis.amazon.com.tr bağlantısı üzerinden bir satıcı hesabı açın. Satıcı hesabı geliştiricilerin Amazon Satıcı Paneli’ne (Seller Central) erişmesini sağlar.

2. Adım

Geliştirici Profili Oluşturun

Amazon Satıcı Paneli (Seller Central) → İş Ortağı Ağı → Uygulama Geliştirme üzerinden Geliştirici Kayıt Başvuru Formunu doldurarak bir Geliştirici Profili oluşturun.

3. Adım

IAM Kaynaklarını Oluşturun ve Yapılandırın

Ücretsiz bir şekilde oluşturacağınız AWS hesabınızda IAM User ya da IAM Role ve IAM Policy oluşturun.

Detaylar için dökümantasyonu inceleyin.

4. Adım

Uygulamanızı Yayınlayın

Amazon Satıcı Paneli (Seller Central) → İş Ortağı Ağı → Uygulama Geliştirme üzerinden Geliştirici Merkezi sayfasını açın. “Yeni uygulama istemcisi ekle” bölümünden uygulamanızı ekleyin ve yayınlayın. Uygulamanızın yayınlanması ortalama 10 gün sürebilir. Uygulamanızın yayınlanmasıyla ilgili güncellemeleri Satıcı Paneli (Seller Central) üzerinden açılan olay kayıtlarından takip edebilirsiniz.

Not: Özel Geliştiricilerin uygulamalarını yayınlamaları gerekmez.
Geliştirici olma adımları ile ilgili detaylı bilgi için dökümantasyonu okuyabilir, soru ve destek talepleriniz için bir olay kaydı oluşturabilirsiniz. Ekiplerimiz sorularınıza olay kayıtları üzerinden dönüş yapacaktır.

Geliştirici Profili Güncellenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Formdaki açık uçlu soruları İngilizce doldurmanız önerilir. Yanıtları Türkçe doldurabilirsiniz, ancak çeviri otomatik yapılacağı için çeviri kaynaklı anlam kaybı yaşanabilir.
  • Doldurduğunuz bilgiler Amazon’un Kullanım Şartları Politikası ve Veri Koruma Politikası'na uyumluluğu için kontrol edilir, bu politikalarla uyumlu olmayan başvurular reddedilir.
  • Sağlayacağınız servisler kişisel tanımlanabilir verilere (PII) ihtiyaç duyuyorsa (örn: faturalandırma, kargo yönetimi) profiliniz için kısıtlı rollere erişim istemeniz gerekir.
    İhtiyacınıza göre bu rollere başvurabilirsiniz. Kargo yönetimi servislerinde kullanılacak bilgiler için Doğrudan Tüketiciye Kargo, faturalandırma ile ilgili bilgiler için Vergi Faturalandırması rolüne başvurmanız gerekir. Soruları yanıtlarken Data Encryption ve Data Retention and Recovery teknik içeriklerinden faydalanabilirsiniz.
  • Form gönderildikten sonra Amazon Satıcı Paneli (Seller Central) hesabınızda yeni bir olay kaydı açılır. Başvuru süreci ile ilgili iletişim bu olay kaydı üzerinden yürütülür. Başvurunuz ortalama 7 gün içerisinde sonuçlanır. Bazı durumlarda başvurular için sizden ek bilgiler talep edilebilir. Bu bilgilerin verilen süre içerisinde paylaşılmaması durumunda kayıt süreci olumsuz sonuçlanır ve olay kaydı kapanır. Başvuru sürecini tekrar başlatmak için Adım 2’ye dönerek Geliştirici Profilinizi güncellemeniz gerekir.
Amazon logo
© 2023 Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıklar. Her hakkı saklıdır
Amazon Seller uygulamasını Google Play'den indirmek için tıklayın.
Amazon Seller uygulamasını App Store'dan indirmek için tıklayın.